5 września 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 128. Adam Wajrak

Nie mamy pewności czy gość Xięgarni potrafi rozmawiać ze zwierzętami, ale za to świetnie o nich pisze. Bohaterem 128. odcinka programu był Adam Wajrak.

Podglądacze i czatownicy

Adam Wajrak swoje książki kieruje nie tylko do najmłodszych: “Ludzie starsi i najmłodsi są moim głównym celem. Młodych przyroda fascynuje, a starsi mają czas by ją obserwować. Pojawia się również coraz większa grupa ludzi w średnim wieku, którzy już byli w Egipcie, nurkowali w Australii i raptem okazuje się, że koło domu mają fascynujące rzeczy. Chcą je zobaczyć, sfotografować, kupują coraz droższe lornetki, coraz droższe aparaty, zarzucają na siebie siatki maskujące i się czają” – mówił Adam Wajrak.

Przyrodniczy patriotyzm

“Nie chcę przypisywać sobie jakiejś siły sprawczej, jestem tylko trybikiem w maszynie. Polacy są bardzo przywiązani do przyrody. To jeden z tych polskich patriotyzmów, które bardzo lubię. Jesteśmy dumni z tego, że mamy żubra, wilki, Puszczę Białowieską, że uratowaliśmy Rospudę. Na dodatek polski turysta genialnie zachowuje się wobec tej przyrody” – tłumaczył autor.

Przestępstwa językowe

“Bardzo walczę z językiem myśliwskim, on usprawiedliwia zabijanie. Nie podobają mi się określenia typu “trafić w talerz”. Ja mówię, że żubr ma twarz, że poznaję go po twarzy. Wydaje mi się, że wobec zwierząt powinniśmy używać takiego języka jak wobec ludzi. Jedną rzeczą, której nauczyłem się będąc ze zwierzętami jest to, że one mają osobowość. Przecież nie jest tak, że bociany to wyprodukowane w fabryce klony” – dodał Wajrak.

Nowości i felietony

Toaletowe spotkanie Janusza Rudnickiego z Andrzejem Chyrą, czyli literacki kubeł zimnej wody.  Aktorka Edyta Jungowska opowiadała o książkach Astrid Lindgren. Agata Passent i Filip Łobodziński przedstawili wydawnicze nowości, a wśród nich m.in. “Pałac. Biografię intymną” Beaty Chomątowskiej, reportaż Filipa Springera “13 pięter”, “Inną duszę” autorstwa Łukasza Orbitowskiego oraz coś dla początkujących czytelników, czyli “Elementarz współczesny”.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Adamem Wajrakiem, w której m.in. o książkach, które pisałyby zwierzęta.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.