Xięgarnia odcinek 129. Agata Tuszyńska
Schulz do wzięcia?
“Z Schulzem nie wytrzymałabym nawet pięciu minut i tu zadawałam sobie pytanie: kim powinna być kobieta, która jest w stanie wytrzymać z artystą, nawet z genialnym artystą, którym on niewątpliwie był. Jako artystę – podziwiam go, jako mężczyznę – udusiłabym go własnymi rękami”. Dlaczego? Za jego niezdecydowanie, za jego ociąganie się, za niechęć wzięcia odpowiedzialności za drugiego człowieka” – mówiła Agata Tuszyńska.
Historia miłości i literatury
“Szelińska ceniła twórczość Schulza. Była uwiedziona tym, w jaki sposób Schulz mówił o literaturze. To był ich wspólny świat” – tłumaczyła autorka.
Słabość do pewnego bruneta
Agata Tuszyńska zdradziła w Xięgarni swoje plany na następną książkę: “To będzie książka o jamnikach. Jamniki były uwielbiane przez specjalnych ludzi – Picasso miał jamnika, Antoni Czechow miał jamnika (…). Jest to pies tak brzydki i tak przedziwny, że aż piękny”.
Nowości i felietony
Michał Rusinek opowiada o odkryciach, które nie mieszczą się w … książce. Aktor Andrzej Blumenfeld mówił o swoich najważniejszych lekturach. Agata Passent i Filip Łobodziński przedstawili wydawnicze nowości, a znalazły się wśród nich m.in. “Skarb Pana Isakowitza” Danny’ego Wattina, książka autorstwa Krzysztofa Koziołka “Furia rodzi się w Sławie”, “Dziennik roku Węża” Piotra Siemiona, historia kaliskich pianin, czyli “Dusza zaklęta w fortepianie” Elwiry Fibiger oraz “Wstydliwa historia majtek” Iwony Wierzby.
Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.