3 października 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 132. Andrzej Muszyński

Gościem 131. odcinka Xięgarni był Andrzej Muszyński – polski pisarz, autor zbioru opowiadań “Miedza” za który nominowany był do literackiej nagrody Gdynia. W Xięgarni opowiadał o swojej najnowszej książce – “Cyklonie” – opowieści powstałej dzięki dziewięciu wizytom w Birmie.

Społeczne analogie

“Birma od paru lat przechodzi reformę polityczną. To jest taka sytuacja bardzo podobna do naszego ’89 roku. Mają takie samo fatalne położenie geograficzne i polityczne jak my – leżą pomiędzy wielkimi mocarstwami – między Indiami, a Chinami. Powinniśmy o tym czytać bo to są jakieś analogie.” – odpowiada na pytanie dlaczego powinniśmy dziś czytać o Birmie.

Birmański uśmiech

“Zastawiałem się czemu przez pięć lat wracałem do tego kraju”. Andrzej Muszyński mówi o tym, że “dobrze jest spotkać ludzi, których wizerunek łączy się gdzieś z sumieniem, że robią mniej więcej to co mówią. Do dzisiaj tak naprawdę badaczom, naukowcom, podróżnikom, literatom nie udało się w jakiś przekonujący sposób wyjaśnić skąd ten birmański uśmiech, bo on rzeczywiście jest taki szczery, życzliwy.”

O żartach…

O żartach praktycznych dziś i w czasach dawnych powie Michał Komar. “U księdza Kitowicza w “Opisie obyczajów…”  wszystko kipi pomysłowością, wyobraźnią, humorem.” – opowiada autor felietonu.

Co czyta jeden z najbardziej znanych polskich głosów?

Aktor Andrzej Mastalerz opowiada o poezji i swojej ukochanej książce, którą kupił w 1983 roku.

Zapowiedzi

Ponadto w programie o “Moim języku prywatnym” profesora Bralczyka, “Wakacjach” Middletona, “Wykładach o Sheakspearze” W.H. Audena, “Boskim Bachu” Wierzbickiego oraz o zachwycie Agaty Passent “Zaduchem” i oczekiwaniu na dobrą książkę o epoce Heleny Majdaniec.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.