10 grudnia 2016
program tv

Xięgarnia odcinek 184. Monika Sznajderman

W 184 odcinku Xięgarni o polsko-żydowskiej rodzinie, jej trudnej historii i złożonych relacjach w rozmowie z Moniką Sznajderman. Przepisy głównie dla kobiet w felietonie Michała Komara. Edward Dwurnik opowiada o lekturach bardziej i mniej przez siebie lubianych.

Książka Tygodnia

Monika Sznajderman z wydawcy zmienia się w autorkę. “Fałszerze pieprzu”, czyli jej najnowsza książka, to zderzenie dwóch opowieści. Jednej bardzo polskiej, dotyczącej życia zupełnie, jak na czasy wojenne, normalnego, z drugą bardzo bolesną, obejmującą Holokaust i losy jej rodziny ze strony ojca – Żyda.

Ślady pamięci

“Odtwarzając ten świat, ze wszystkimi możliwymi szczegółami, mogłam ich przywołać o życia” – odpowiada Monika Sznajderman na pytanie Maxa Cegielskiego o próby rekonstruowania i szukania śladów swoich przodków. “Szukałam najlepszego języka i okazało się, że najnaturalniejszym z nich jest forma listu do ojca. Dlatego zadedykowałam tę książkę ojcu, zamiast rozmowy. W zasadzie ona już jest rozmową, która zrodziła się z milczenia. To jest przeszłość nie tylko jego, ale także moja i moich dzieci, wnuków” – dodaje.

Literatura wg Komara

“Mija 245 rocznica wydania przez doktora M. D. T. de Bienville dzieła, przełożonego na polski przez Tomasza Stróżyńskiego, pt. “Nimfomania, czyli traktat o szale macicznym”. Wyjaśnia się w nim równie klarownie, jak metodycznie, początki postępowania tej okrutnej choroby, tudzież omawia się rozmaite jej przyczyny, a następnie poleca sposoby postępowania” – opowiada w swoim najnowszym felietonie Michał Komar.

Co czyta… Edward Dwurnik?

Malarz Edward Dwurnik opowiada o tym, czemu nie czyta… i co wkurzało go w opowiadaniach Iwaszkiewicza.

Xięgarnia poleca

Agata Passent i Max Cegielski polecają reportaże, bajki dla dzieci, opasłe tomiska, autorzy bardziej i mniej znani, a wśród nich Pankowski, Marlon James, Jon Scieszka i inni…