11 lutego 2017
program tv

Xięgarnia odcinek 193. Natalia Fiedorczuk-Cieślak

W 193 odcinku Xięgarni rozmowa o macierzyństwie i depresji z laureatką tegorocznych Paszportów Polityki Natalią Fiedorczuk-Cieślak. Ponadto widelce, ciżmy i inne obyczaje w swoim felietonie nakreśla Michał Komar, a Jacek Żakowski poleca książki, które warto przeczytać.

Książka Tygodnia

“Nie rozumiesz tej książki, ponieważ jest o ciąży, macierzyństwie i o tym, że to nie jest taki cudowny stan” – tak Agata Passent odowiada na zarzuty Filipa Łobodzińskiego względem książki tygodnia w Xięgarni, którą jest debiut literacki Natalii Fiedorczuk-Cieślak pt. “Jak pokochać centra handlowe”.

Paszport Polityki za debiut

“Odkryłam ze smutkiem, że moment zajścia w ciążę, urodzenia dziecka to jest taki moment, w którym jak gdyby ktoś przewijał magnetofon i nagle zaczyna się do nas, kobiet które zostają matkami, mówić jak do dzieci.” – tak mówi w programie wokalistka, instrumentalistka oraz animatorka kultury Natalia Fiedorczuk-Cieślak,

Literatura wg Komara

21 lutego minie 945 rocznica śmierci Pierre’a Damianiego, benedyktyna, kardynała z kręgu papieża Leona IX, krytyka przeraźliwego zepsucia, panującego nie tylko wśród duchowieństwa, ale też elit świeckich świętego Cesarstwa Rzymskiego. O tej postaci oraz początkach popularności ciżmów i widelców w Europie opowiada w swoim felietonie Michał Komar.

Jacek Żakowski Poleca

“To jest fantastyczny thriller historyczny o Polsce współczesnej. “Trylogia rzymska” Roberta Harrisa, jest Jarosław Kaczyński, jest Donald Tusk, jest Adam Michnik tylko mają inne kostiumy, nazywają się, można obsadzać dowolnie, Cyceron, Pompejusz, Cezar. Rozwalają demokrację w nieźle działającej republice rzymskiej.” – opowiada o lekturze, którą warto przeczytać publicysta Jacek Żakowski.

Producentem programu jest TVN24. Producentem wykonawczym jest Kompania Mediowa.