29 kwietnia 2017
program tv

Xięgarnia odcinek 204. Konakry – nowa Światowa Stolica Książki

W 204 odcinku specjalnym Xięgarni kontynuacja podsumowania roku Światowej Stolicy Książki. Po Wrocławiu ten tytuł przejmuje Konakry – stolica Gwinei, państwa położonego na zachodnim brzegu Afryki. Wybór kraju, w którym 60% procent społeczeństwa żyje za mniej niż 2 dolary dziennie, a poziom analfabetyzmu sięga niemal 40%, ma zwrócić uwagę na nierówności panujące na świecie.

Polskie elementy w elementarzu

W rozmowie z Maxem Cegielskim Barbara Zielińska-Mordarska (dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia) opowiada o projekcie 100 tysięcy egzemplarzy elementarza dla gwinejskich dzieci, który powstaje we Wrocławiu. Ilustracje do książki zostały wybrane w głosowaniu internetowym. Książka ma zawierać polskie akcenty, w tym wiersze Tuwima, Gałczyńskiego czy Różewicza.

Sens czytania

Filip Łobodziński rozmawia z Katarzyną Janusik – koordynatorką zespołu literackiego ESK Wrocław 2016 o sensie czytania i promocji czytelnictwa. W dwójkę starają się znaleźć odpowiedź na to, dlaczego tekst do przeczytania, dłuższy niż trzy strony a4, wydaje się być wyzwaniem.

Ala ma kota. A Ali?

„Pierwszy dotyk, pierwszy krok, pierwsze wypowiedziane słowo rodzice zapamiętują do końca życia. Jest w nich coś magicznego, o czym Różewicz pisał jako o sztuczce, która się za każdym razem udaje naszej starej ludzkości.” W swoim felietonie Michał Rusinek zwraca również uwagę na pierwsze zdania, z którymi mamy do czynienia w swoim życiu, zazwyczaj zaczerpnięte ze stron elementarzy. Na pomysł zebrania pierwszych zdań z 25 różnych elementarzy świata wpadła Jolanta Nowaczyk, a następnie wydała je w Wydawnictwie Dwie Siostry, ozdabiając ilustracjami Darii Solak.

Odcinek został zarejestrowany w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Producentem programu jest TVN24, producentem wykonawczym jest Kompania Mediowa.