2 lutego 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 21.

 

„Dla felietonisty chwalenie zawsze będzie trudniejsze niż ganienie. Przy ganieniu można rozłożyć cały wachlarz ironii” – mówił gość dwudziestego pierwszego wydania Xięgarni Jacek Dehnel, poeta, prozaik, autor głośnej powieści „Lala” i zbioru felietonów „Młodszy księgowy”, który niebawem się ukaże. Dehnel opowiadał o swej naturze kolekcjonera, fascynacji wydawniczymi kuriozami i powinowactwach z Antonim Słonimskim oraz Stanisławem Barańczakiem.

 

Mierzwa literacka

 

Autor „Saturna” stwierdził, iż zalew literackiego chłamu nie jest wyróżnikiem współczesności, zawsze bowiem wydawano ogromną ilość kiepskich książek, jednak o ich losie nikt już nie pamięta. Opowiadał też o pożytkach płynących z digitalizacji literatury i o tym, że jego samego książki zalewają, ponieważ nie potrafi bez nich żyć.

 

Wyszukane książki

 

„Jeśli teraz tego nie opiszę, to tego nie ma” – mówił Jacek Dehnel o tych książkach, którym poświęca wiele spośród swych felietonów. „Te książki dziwne, kuriozalne i rzadkie po prostu są nie do dostania. Bardzo rzadko można je trafić gdziekolwiek, stąd staram się dać czytelnikowi pewien ich przedsmak” – dodał. Pisarz wyjaśniał także różnicę między zwykłym czytelnikiem (którym sam się czuje) a krytykiem literackim, czyli zawodem, w którym pracuje się 24 godziny na dobę.

 

Felietony i rekomendacje

 

Michał Rusinek zaglądał do drugiego tomu „Skrzydlatych słów” Henryka Markiewicza, Michał Komar wracał zaś do tekstu nieśmiertelnego, czyli „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Paweł Królikowski polecał biografie dwojga wybitnych aktorów: Stanisława Mikulskiego i Haliny Mikołajskiej, Tomasz Iwan mówił zaś o „50 twarzach Greya”. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, rekomendowali najciekawsze nowości, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury faktu.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Jackiem Dehnelem.