9 lutego 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 22.

 

„Napisałam »Białą Marię«, była promocja, i pomyślałam sobie: no, już koniec, wystarczy” – mówiła Hanna Krall, gość 22. wydania Xięgarni, dziennikarka, reportażystka, pisarka. „Tak myślałam przez dwa albo trzy dni, a czwartego dnia stało się coś, co zburzyło mój święty spokój” – dodała. Autorka „Zdążyć przed Panem Bogiem” wyjaśniała, dlaczego musiała powrócić do pisania i do „Białej Marii”. Dotarła do prokuratora, który oskarżał i skazał na śmierć w 1946 roku kapitana Armii Krajowej Stanisława Sojczyńskiego. Okazało się też, że Sojczyńskiego znał – i uwielbiał – Tadeusz Różewicz. Potem zaczęły pojawiać się kolejne postaci związane z Sojczyńskim i w ten sposób powstała kontynuacja ostatniej książki Hanny Krall, książki, która mogłaby nigdy się nie kończyć.

 

Historie przychodzą same

 

„Historie pchają się same, przychodzą” – powiedziała autorka „Hipnozy”. Krall opowiadała o tym, jak powstają jej książki, o tym, że bohaterowie sami często do niej przychodzą, ponieważ chcą, by ich opowieści przetrwały. Często historie są o czymś więcej niż się wydaje na pierwszy rzut oka. W opowieściach z II wojny światowej jest zawsze bardzo dużo strachu, jest odwaga, jest zawsze miłość i nienawiść. „Tam są wszystkie te odwieczne tematy” – podsumowała Krall.

 

W cieniu Zagłady

 

„Niedawno przeczytałam reportaż Józefa Mackiewicza pod tytułem »Ponary. Baza«. Mackiewicz był świadkiem tego, jak przyjechał pociąg z Żydami, potem widział jak pędzono tych Żydów do obozu. Był mimowolnym świadkiem. Mam poczucie, że to jest najlepsze, co przeczytałam o Zagładzie” – mówiła pisarka. Mackiewicz napisał reportaż w roku 1945. Wtedy te słowa, którymi się posłużył, były jeszcze niezużyte. „On swobodnie gospodarował słowami. Ja już tego nie mogę. Muszę uciekać tylko do słów niezbędnych” – dodała Krall. Reportażystka opowiadała także o początkach swojej kariery i o polskiej szkole reportażu.

 

Nowości i felietony

 

Michał Rusinek „przyglądał się” „Czarnej księdze kolorów”, Michał Komar zaś powracał do niewyczerpanego „Skarbca wiedzy” Brunetta Latiniego. Radosław Majdan polecał trylogię o Troi Davida Gemmella, a Jacek Poniedziałek rekomendował „Inne życie”, biografię Jarosława Iwaszkiewicza pióra Radosława Romaniuka. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Hanną Krall.