16 lutego 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 23.

 

„Nie bardzo wiadomo, dla kogo pisze poeta. Jest jakaś potrzeba, którą tworzenie poezji zaspokaja. To potrzeba łącząca się z kulturą, potrzeba czegoś wysokiego. Jesteśmy tego spragnieni i ja to doskonale rozumiem, bo jesteśmy zabijani codziennością” – mówiła Julia Hartwig, gość 23. wydania Xięgarni, wybitna poetka, tłumaczka i eseistka. Zdarza się jednak, że na wieczory poetyckie ludzie przychodzą po to, by zobaczyć, jak „wygląda poeta”.

 

Przygoda z pisaniem

 

Julia Hartwig opowiadała również, jak wygląda w jej wypadku proces tworzenia. Przychodzi taki czas – stwierdziła autorka „Gorzkich żali” – gdy pisanie wierszy jest niemożliwe, nie można nic z siebie wydobyć i poecie wydaje się, że nigdy już niczego nie napisze. Jednakże po kryzysie wiersze wręcz wysupłują się na papier. Trudno też – zdaniem Hartwig – o dystans do własnej twórczości. Zdarza się, iż utwór, który wydaje się z początku świetny, po dłuższym czasie nadaje się tylko do wyrzucenia do kosza.

 

Poezja powściągliwa. Granica między prozą a poezją

 

„Jestem bardzo powściągliwa, a pisanie w pewien sposób odzwierciedla osobowość. Ale w moich wierszach można znaleźć bardzo wiele rzeczy, które mówią o mnie” – zauważyła Julia Hartwig. Poetka dodała, iż jej twórczość coraz bardziej zmierza ku ascetycznej formie. Opowiadała także o tym, jak poezja się zmienia, i o tym, że dziś język poetycki odchodzi od metafory i dąży ku prostocie. Przy okazji wspomnień o Czesławie Miłoszu Julia Hartwig mówiła o zacieraniu się granic między gatunkami i rodzajami literackimi.

 

Nowości i felietony

 

Michał Rusinek opowiadał o „Gargantui” Rabelais’go w adaptacji Christiana Posłańca i pożytkach z adaptacji klasyki, Michał Komar przypominał zaś „Gesta Romanorum”, dowodząc, że częste mycie może prowadzić do grzechu. Robert Kozyra polecał książkę Agnieszki Chylińskiej „Zezia i Giler”, a Janusz Józefowicz rekomendował „Mistrza i Małgorzatę” Michaiła Bułhakowa. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury polskiej.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Julią Hartwig.