23 lutego 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 24. Wojciech Mann

„Nie potrafię przewidzieć tego, czy rozśmieszę innych. Jedyną miarą jest to, czy mnie śmieszy coś, co napisałem. Jeśli ktoś ma podobne poczucie humoru, to może się przy tym uśmiechnie” – mówił Wojciech Mann, gość 24. wydania Xięgarni, dziennikarz radiowy, gwiazda telewizji, satyryk i felietonista. „Nie miałem pojęcia, jak żarty zostaną odebrane, kiedy znajdą się w książce” – dodał, komentując „Kroniki wariata z kraju i ze świata”, czyli książkową wersję audycji „Nie tylko dla orłów”.

Być jak Clint Eastwood

Wojciech Mann opowiadał także o tych, którzy poczucia humoru nie mają. Nie chciał jednak zdradzić prowadzącym Xięgarni, Agacie Passent i Mariuszowi Cieślikowi, żadnych danych. Powiedział za to, co mogłoby się stać, gdyby wyglądał jak Clint Eastwood z czasów filmu „Tylko dla orłów”.

Karzeł Wasyl i „South Park”

Autor „RockManna” wspominał ulubione postaci z „Kronik wariata…”, czyli Wyciora i karła Wasyla, który mógłby być pierwowzorem Kenny’ego z „South Parku”, bowiem – podobnie jak bohater amerykańskiego serialu – ginie w każdym odcinku. Mann zdradził, jak najprawdopodobniej wyglądać będzie jego kolejna książka, a także, w jaki sposób rodzi się żart i jak trudno jest rozśmieszać na zawołanie. „Nie jestem bezustannym żartownisiem” – stwierdził Wojciech Mann, wspominając o powinowactwach między swym poczuciem humoru a dowcipem Monty Pythona.

Nowości i felietony

Michał Rusinek na urlop polecał Lizbonę i „Księgą niepokoju” Fernando Pessoi, Michał Komar powracał zaś do „Jesieni średniowiecza” Huizingi i nudy, matki diabła. Zuzanna Ziomecka rekomendowała wybitną powieść Jonathana Franzena „Korekty”, a Tomasz Zimoch przybliżał biografie Michaela Phelpsa i Rogera Federera. Prowadzący program przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellerowe audiobooki.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Wojciechem Mannem.