9 marca 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 26.

 

„Mam takie poczucie, że jeśli nie będę pisała prozy, to świat się o mnie nie dowie” – mówiła Justyna Bargielska, gość 26. wydania Xięgarni, poetka, prozaiczka, autorka powieści „Małe lisy”. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2010 wyjaśniała, dlaczego dziś pisanie poezji skazuje na pozostawanie w niszy. „Jeżelibym kiedykolwiek chciała dostąpić zaszczytu bycia przełożoną na jakiś ludzki język typu: angielski, to nie mam wyjścia – muszę pisać prozę. Jednak ciągle jeszcze wierzę w to, że coś się stanie i poeci będą tak samo chętnie słuchani, jak pisarze” – dodała.

 

Choroba języka

 

Autorka „Obsoletek” opowiadała również o swoim pokoleniu, o ludziach, którzy nie są w stanie zatrzymać się nad niczym na dłużej. Ten pokoleniowy chaos odbija się w jej dygresyjnej prozie. Pisarka odpowiedziała na postawiony niegdyś przez jednego z wydawców, a przywołany przez Mariusza Cieślika, zarzut, iż jej proza nie jest „do końca po polsku”: „Obecnie współpracuje nam się świetnie. Wydawca uznał, że język polski, którym ja operuję jest podobnie uprawniony, jak ten, którym posługują się inni autorzy”. Wyjaśniła też, co miała na myśli, mówiąc, że inspiruje ją język TVN24.

 

Życie snem

 

Justyna Bargielska mówiła o przewadze rzeczywistości sennego marzenia nad jawą: „O ile w życiu codziennym domagamy się porządku, o tyle nie mamy takich wymagań w stosunku do tego, co się dzieje w snach”. Sen okazuje się przestrzenią nielogiczną, ale przede wszystkim przestrzenią, w której króluje wolność. Autorka „Małych lisów” zdradziła, jak połączyć macierzyństwo z pisaniem książek, a także jak śnić surrealistyczne sny – przepis na nie okazuje się dość prosty: trzeba długo spać.

 

Nowości i felietony

 

Michał Rusinek sięgnął po zwięzły, gorzki i zabawny wywiad Magdy Żakowskiej z Markiem Raczkowskim, Michał Komar powracał zaś do „Królowej śniegu” Andersena i historii samego autora, z której dziś dla nas… nic nie wynika. Małgorzata Braunek rekomendowała powieść Doroty Masłowskiej „Kochanie, zabiłam nasze koty”, a Kazimierz Kaczor mówił o „Wiedźminie” Sapkowskiego. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury dziecięcej.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Justyną Bargielską.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.