15 grudnia 2018
program tv

Xięgarnia odcinek 278. Krzysztof Pleśniarowicz

Kantor, Kuna i Rusinek

W 278 odcinku Xięgarni występuje profesor Krzysztof Pleśniarowicz, który opowiada o biografii Tadeusza Kantora – “Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”. Ponadto w programie felieton Michała Rusinka o Mikołaju, aniołkach, gwiazdorach i innych świątecznych symbolach. Na koniec Izabela Kuna opowiada o książkach, które są dla niej szczególnie ważne oraz o spotkaniu z Amosem Ozem.

Krzysztof Pleśniarowicz

“Profesor Pleśniarowicz nie jest reporterem, który by  z dystansem podchodził do swojej postaci, tylko jest kimś kto za młodu poznał Kantora i się nim zafascynował” – mówi Max Cegielski o pierwszej pełnej biografii Tadeusza Kantora – “Wszystko tutaj jest, począwszy od dzieciństwa w Wielopolu, po karierę międzynarodową. Zupełnie inna szkoła pisania biografii, niż ta, którą znamy chociażby ze ‘Stryjeńskiej'”.

Krzysztof Pleśniarowicz, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Instytucie Kultury kieruje katedrą Kultury Współczesnej. Zajmuje się teorią i historią teatru. W latach 1994-2000 był dyrektorem krakowskiej Cricoteki – Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. To właśnie biografia krakowskiego artysty była tematem odcinka. Więcej o książce “Kantor. Nigdy tu już nie powrócę” możecie przeczytać naszej recenzji – tutaj.

Felieton Michała Rusinka

Świeżo upieczony laureat nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY przedstawia swój najnowszy felieton o o krasnoludkach. W materiale przestawia najnowszą, ilustrowaną książkę Macieja Szymanowicza pt. “Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty”, w której autor w leksykalno-encyklopedyczny sposób przedstawił cykl życia małych, nieistniejących i na dodatek niewidzialnych postaci.

Producentem programu jest TVN24. Producentem wykonawczym jest Kompania Mediowa.