10 lutego 2019
program tv

Xięgarnia odcinek 286. Józef Hen

Xięgarnia odcinek 286. Józef Hen

W 284 odcinku Xięgarni samozwańczy deprawator, czyli Józef Hen, Michał Komar między starożytnością a współczesnością oraz „zestaw obowiązkowy”, czyli kogo i co czyta Małgorzata Potocka.

Xiążka tygodnia: „Ja, deprawator”

W Xięgarni wystąpił artysta, który pisaniu poświęcił całe swoje długie życie – Józef Hen. Przyczynkiem do rozmowy była premiera jego nowej książki, siódmego tomu dzienników pt. „Ja, deprawator”. W rozmowie z Agatą Passent opowiadał między innymi o swojej twórczości, czasach okupacji, dzieciństwie czy miłości.

Józef Henryk Cukier urodził się w 1923 roku w Warszawie, w rodzinie żydowskiej. W 1944 roku zmienił nazwisko na Józef Hen. Pisarz, dramaturg, scenarzysta filmowy, publicysta, reportażysta i reżyser. Debiutował w „Małym przeglądzie” Janusza Korczaka. Autor między innymi „Nikt nie woła”, „Nowolipia” czy „Pingpongisty”. Jego książki zostały przetłumaczone na 21 języków.

Czemu warto pamiętać o Talesie z Miletu

W swoim najnowszym felietonie Michał Komar przestawia osiem powodów, dla których powinniśmy czcić pamięć o Talesie z Miletu. Argumenty te spisał Diogenes Laertios w „Żywotach i poglądach słynnych filozofów”.

Co czyta Małgorzata Potocka?

W programie wystąpiła również, jak wymienił Filip Łobodziński, aktorka, reżyserka, wizjonerka, kreatorka i wolontariuszka, Małgorzata Potocka. Artystka opowiadała o książkach, które są dla niej szczególnie ważne.

Producentem programu jest TVN24, producentem wykonawczym jest Kompania Mediowa.