17 lutego 2019
program tv

Xięgarnia odcinek 287. Agnieszka Rybak, Anna Smółka

Xięgarnia odcinek 286. Agnieszka Rybak, Anna Smółka

W 287 odcinku Xięgarni Agnieszka Rybak i Anna Smółka zabierają nas na kresy wschodnie, Michał Rusinek dyryguje orkiestrą, a Filip Bajon opowiada o swoich lekturach.

Xiążka tygodnia: “Wieża Eiffla nad Piną”, czyli debel pisarsko-historyczny

“Wieża Eiffla nad Piną” to połączenie reportażu i książki historycznej. Agnieszka Rybak jest reportażystką, a Anna Smółka historyczką – autorki połączyły swoje siły w pisaniu, nadając książce dwoisty charakter. Książka powstała dzięki opowieściom potomków ludzi, którzy czynnie zaangażowali się w budowę II Rzeczypospolitej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Wbrew pozorom, Kresy stanowiły niemal połowę terenu całego kraju. Autorki spotkały się aby stworzyć sugestywny, zajmujący portret kresów i odczarować ich literacki sielankowo-dworski obraz.

Michał Rusinek w Krainie Sonostworów

Julian Barnes pisał, że muzyka jest wszędzie. Nie tylko w salach koncertowych i (nudnych niestety) lekcjach muzyki. Ze wszystkich sztuk, muzyka jest tą właśnie, która najciężej poddaje się ujęciu w słowach. Próbę wytłumaczenia dzieciom trudnych terminów muzycznych podjęły Anna Pęcherzewska-Hadrych, Katarzyna Huzar-Czub oraz Gosia Herba. Michał Rusinek w swoim najnowszym felietonie przedstawia trzy książki dla dzieci, autorstwa wspomnianych kobiet – „Ostinato”, „Alikwoty” oraz „Glissando” z serii „Sonia w Krainie Sonostworów”, które dają szansę na to, by lekcje muzyki w szkole przestały być nieciekawe.

Co czyta Filip Bajon?

W programie wystąpił również, reżyser Filip Bajon. Artysta opowiadał o książkach, które są dla niego szczególnie ważne.

Producentem programu jest TVN24, producentem wykonawczym jest Kompania Mediowa.