17 czerwca 2019
program tv

Xięgarnia odcinek 304. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej

Xięgarnia odcinek 304. Nagroda im. Wisławy Szymborskiej

W 304 odcinku Xięgarni ponownie gościliśmy w Krakowie, a dokładnie w Centrum Kongresowym ICE oraz mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, które niedawno zostało odświeżone. Dzięki staraniom Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, mieszkanie będzie służyć przyszłym pokoleniom poetów. Już niebawem do mieszkania, w ramach programów stypendialnych, będą mogli gościć pisarze i poeci pracujący nad swoimi książkami. Ekipa Xięgarni, jako pierwsza ekipa telewizyjna, mogła zajrzeć do tego wyjątkowego miejsca.

Marta Podgórnik

W tym roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej została przyznana po raz siódmy. W programie Agata Passent rozmawiała z tegoroczną laureatką Nagrody, Martą Podgórnik. Poetka została wyróżniona za tomik poetycki „Mordercze ballady”, wydane przez Biuro Literackie. Ponadto w programie wywiad z członkiem kapituły nagrody Xavierem Farré.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej została przyznana podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 czerwca, w ramach Festiwalu Miłosza. Za pomoc w realizacji odcinka dziękujemy Fundacji im. Wisławy Szymborskiej oraz Centrum Kongresowemu ICE w Krakowie.

Producentem programu jest TVN24. Producentem wykonawczym jest Kompania Mediowa.