20 kwietnia 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 32.

 

„Człowiek przechodzi przez życie i niezależnie od tego, czy mu się uda, czy mu się nie uda, to jest jakoś zawiedziony. Obietnica życia zawsze przewyższa to, co możemy osiągnąć, nawet jeżeli nam się w życiu uda” – mówił Antoni Libera, gość 32. wydania Xięgarni, prozaik, tłumacz, eseista. Autor „Madame” opowiadał o swojej nowej książce, zbiorze nowel „Niech się panu darzy”. „Mimo urzeczywistnienia zawodowego, finansowego, rodzinnego, są to ludzie nie powiedziałbym niespełnieni, ale zawiedzeni” – powiedział Libera o głównych bohaterach swoich opowiadań.

 

Powrót po 15 latach. Czy sztuka zbawia?

 

Trzy opowiadania ze zbioru „Niech się panu darzy”, który jest pierwszą od 15 lat prozatorską książką Antoniego Libery, tworzą tryptyk – mają podobny schemat, podobnych bohaterów. Opowiadają one m.in. o talencie, zazdrości i spełnieniu. Na pytanie Mariusza Cieślika, czy sztuka może nas uchronić przed przemijaniem, autor „Godota i jego cienia”, odpowiedział: „Ja w to nie wierzę. Uważam, że przed przemijaniem nic nie ratuje. To jest wielka dyskusja wokół dzieła Prousta, który ze sztuki zrobił coś w rodzaju religii, tzn. że sztuka nas zbawia, ratuje. To jest bardzo dyskusyjne. Może tak być, może tak nie być”.

 

Żoliborz, moja miłość

 

Libera opowiadał również o miłości do Żoliborza, warszawskiej dzielnicy, w której – w czasach jego dzieciństwa – zachowała się przedwojenna atmosfera. Atmosfera powojennego Żoliborza mogła kojarzyć się z filmami Felliniego, z przyjazną małomiasteczkowością. Autor „Madame” mówił także, w jaki sposób Żoliborz zbudowano.

 

Nowości i felietony

 

Michał Rusinek przybliżał historię zbuntowanych zer z „Wojny liczb” Juana Dariena, Michał Komar przypominał zaś szekspirowskiego Falstaffa, tchórza i bandytę o czułym sercu. Bartosz Węglarczyk polecał „MI6” Keitha Jeffery’ego, a Grażyna Wolszczak rekomendowała audiobook „Niewierni” Vincenta V. Sewerskiego. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury faktu.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Antonim Liberą.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.