Xięgarnia odcinek 34.
„Miłościo-nienawiścią można by nazwać moje uczucie do Warszawy. Status związku: to skomplikowane. Jak to zwykle bywa z wielkim, romantycznym uczuciem, są wzloty i upadki” – mówiła Sylwia Chutnik, gość 33. wydania Xięgarni, laureatka Paszportu „Polityki”. Autorka „Cwaniar” opowiadała o mieście jako polu walki: „nie o to chodzi, aby w mieście jedyną słuszną koncepcją było używanie swoich łokci”.
Literatura dziewczyńska
„Literatura kobieca – to brzmi dwuznacznie. Bardzo lubię określenia takie, jak dziewczyńska, siostrzeńska”, stwierdziła Chutnik. „Dziewczyńskość” to swego rodzaju projekt na walkę z życiem, co jest bardzo istotne w kontekście miejskim. Przemoc jako sposób na wyrażenie emocji bierze się w bohaterkach „Cwaniar” z jednej strony z frustracji, z drugiej zaś ze zdrowej wendetty. „Chciałam uchwycić energię, która nie musi być miła i sympatyczna wewnątrz kobiet. Nie są to opowieści o dziewczynach z sąsiedztwa. Nawet jeśli bohaterki kreślone są komiksową kreską, to został w nich zachowany realizm” – powiedziała autorka „Dzidzi”.
Matka Polka i „cwaniara”
W dyskursie publicznym, dotyczącym macierzyństwa – zdaniem pisarki – nigdy nie pojawiają się wahania: jesteśmy święcie przekonani o tym, co matka powinna, a czego nie powinna robić. Ten stereotypowy obraz matki wyklucza jakiekolwiek odchylenia od normy, które zdarzają się wcale nierzadko.
Nowości i felietony
Michał Rusinek mówił o naturze portretu, zagłębiając się w “Portrety z historią” Czesława Czaplińskiego, Michał Komar powracał do “Wojny i pokoju” Lwa Tołstoja, by opowiedzieć o geometrii jako nauce moralnej. Beata Tyszkiewicz polecała książkę „Białe trufle” N.M. Kelby, a Marcin Prokop rekomendował “Płytki umysł” Nicholas Carr. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury faktu.
Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Sylwią Chutnik.
Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.