11 maja 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 35.

 

„Uświadomiłam sobie, że Witold nigdy mnie nie okłamywał. Był zupełnie, stuprocentowo szczery. Jednak było mi trochę przykro. Notował tylko suche fakty i miałam wrażenie, że bardzo zredukował nasze życie” – mówiła Rita Gombrowicz, gość 35. wydania Xięgarni. Żona autora „Kosmosu” opowiadała o „Kronosie”, jego intymnym, niezwykle odważnym dzienniku, który niebawem zostanie opublikowany. Czym dokładnie jest „Kronos”? Według Rity Gombrowicz to rodzaj notatek, punkt wyjścia do pisania „Dziennika”.

 

Gombrowicz prywatny

 

„Zawsze marzyłam o tym, żeby mieć partnera takiego jak Witold. Był prawdziwym dżentelmenem, trochę jak Buster Keaton. Nasze wspólne lata wspominam jako bardzo szczęśliwe” – powiedziała Gombrowicz. „Fizycznie spędziłam z nim tylko pięć lat, a prawie 44 z jego inteligencją, mądrością, miłością. Witold, choć nieobecny, wciąż mnie zaskakiwał. Nie był w żaden sposób podobny do francuskich intelektualistów. Rozmawialiśmy o wszystkim, był zupełnie pozbawiony pretensjonalności” – dodała bohaterka „Xięgarni”. Rita Gombrowicz opiekowała się spuścizną po mężu, starając się o kolejne tłumaczenia i uzyskanie należnej dla jego twórczości pozycji w literackim świecie.

 

Gombrowicz intymny

 

Zdaniem Rity Gombrowicz, z wiekiem zmienia się kompletnie nasze spojrzenie na seks, znikają zahamowania. Pisarze są – poprzez powołanie artystyczne – zobligowani do mówienia o sprawach najbardziej intymnych. Trzeba się z tym pogodzić, dlatego publikacja „Kronosa” była właściwie koniecznością. Przygody seksualne Gombrowicza były rodzajem poznawania wszystkich aspektów seksualności. Dla niego – prawdziwego poety życia – poznawanie może nigdy nie mieć końca.

 

Nowości i felietony

 

Michał Rusinek zagłębiał się w „Oczy skóry”, Michał Komar na przykładzie „Dworzanina polskiego” Łukasza Górnickiego wyjaśniał, dlaczego rodzimi dworzanie cenzurowali włoskich. Bartosz Węglarczyk polecał książkę Marka Bowdena „Zabić Bin Ladena”, a Tomasz Zubilewicz polecał “Cholonka” Janoscha. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Ritą Gombrowicz.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.