1 czerwca 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 38.

 

„Czy coś będzie sukcesem, czy nie, jako autora mnie nie zajmuje. Myślę przede wszystkim o najlepszym sposobie opowiadania historii i jej przesłaniu” – mówił kataloński prozaik Jaume Cabré, gość 38. wydania Xięgarni. Autor bestsellerowego „Wyznaję” dodał, iż „życie jest dużo bardziej skomplikowane niż jakakolwiek teoria”.

 

Człowiek z natury jest zły

 

Czy piękno może prowadzić do zła? To główne pytanie powieści Cabré. Kataloński prozaik rozważa w niej naturę zła i zastanawia się, jak to możliwe, że doświadczenia XX wieku nie wpłynęły na współczesny świat. „Bardzo trudno wyjaśnić, skąd bierze się wielkie zło. Czy jest ono sumą drobnych podłości i kłamstw, do których wielu z nas przykłada rękę, czy może czymś zupełnie innym? Dlaczego wybieramy dobro albo zło?”. Tkwi ono w naturze człowieka – taka odpowiedź płynie z „Wyznaję”.

 

Przedmioty z duszą

 

Przedmioty – zdaniem katalońskiego pisarza – mają wymiar symboliczny. Skrzypce to coś więcej niż skrzypce. Przedmiot nosi historię, która jest dużo ważniejsza niż on sam. Cabré opowiadał także o mistrzach lutnictwa.

 

Nowości i felietony

 

Michał Rusinek opowiadał o książce „Genus ludens. Limeryki w polskiej kulturze literackiej”, dowodząc, że limeryk – teoretycznie gatunek typowo brytyjski – doskonale się u nas przyjął. Michał Komar wracał do Conan Doyle’a i przypominał dlaczego Sherlock Holmes lubił kokainę. Krzysztof Pieczyński polecał „Cudowne i pożyteczne” Brunona Bettelheima, a Zuzanna Ziomecka rekomendowała „Jedno oko na Maroko” Tomasza Kwaśniewskiego. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury dziecięcej.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Jaume Cabré.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.