15 czerwca 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 40.

 

„Napisałem powieść o pewnym zjawisku pojawiania się w mediach różnych dziwnych ludzi. Trudno to jednak interpretować jako powieść o Katarzynie W., dlatego że bohater jest mężczyzną, natomiast bawię się, żongluję różnymi motywami, korzystam między innymi z takich, które mogą się kojarzyć z tą historią” – mówił Marek Kochan, pisarz, dramaturg, scenarzysta. Gość 40. wydania Xięgarni opowiadał o swojej najnowszej powieści „Fakir z Ipi”. „Każdy może być gwiazdą mediów, jeśli tylko buduje zajmujące historie. Na łamy gazet i do telewizji trafiają osoby, które nie powinny się tam znaleźć” – dodał pisarz.

 

Terror mediów

 

„Nie chciałem pisać wprost, nie jestem reporterem. Historia matki Madzi sama w sobie wydaje mi się mało ciekawa. Ciekawe jest to, co się dzieje z mediami i z nami, że jesteśmy zmuszani, jesteśmy wciągani w takie historie i terroryzowani okładkami, informacjami z mediów, mówiącymi o rzeczach, które nie powinny być nagłaśniane” – zauważył autor „Ballady o dobrym dresiarzu”. Media, które uległy tabloidyzacji i celebrytyzacji, często nagradzają nie to, co powinno być nagradzane, np. kłamstwa, dewiacje, zło, które stają się potem wzorem do naśladowania. „Jest bardzo dużo programów, które okłamują nas, mniej lub bardziej otwarcie” – powiedział Kochan.

 

Zbyt wiele patologii

 

Dlaczego „Fakir z Ipi” jest rzeczą głęboko pesymistyczną? „W świecie mediów jest nadreprezentacja zjawisk patologicznych i »niedoreprezentacja« normy, więc to jest książka o takiej rzeczywistości, jaka wyłania się z mediów”. Jak można tę sytuację zmienić? Ludzie po prostu przestają oglądać telewizję, epatującą drastycznością. „Ratunkiem dla widzów może być większy krytycyzm. Także po to napisałem tę książkę” – stwierdził Kochan.

 

Felietony i nowości

 

Michał Rusinek prosto z piaskownicy mówił o filozofowaniu dzieci, bo z dziećmi można i należy rozmawiać o wszystkim. Michał Komar opowiadał o śmiercionośnych futrzakach i „Księdze Dżungli” Rudyarda Kiplinga. Jan Englert polecał „Iksów” Györgya Spiró , a Bartosz Węglarczyk rekomendował „Śmiertelność” Christophera Hitchensa. Prowadzący program, Agata Passent i Mariusz Cieślik, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury obcej.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Markiem Kochanem.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.