7 września 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 42.

 

„To nie jest książka tylko o śmierci. To rzecz poświęcona pamięci, przeżywaniu śmierci, uczestnictwie w kulturze. To nie jest jakiś horror, w którym trupy sobie gdzieś funkcjonują. Duchy są raczej nośnikami pewnej pamięci” – mówił gość Xięgarni, Piotr Paziński o swojej najnowszej książce. Autor „Ptasich ulic” wyjaśniał, w jaki sposób jego najnowsza książka łączy się z uhonorowaną Paszportem „Polityki” powieścią „Pensjonat”.

 

Książka nie dla gojów?

 

„Nikogo nie chciałem wykluczać. Mi się ta książka nie wydaje trudna” – odrzekł Paziński na pytanie Agaty Passent, czy chciał jakoś wykluczyć odbiorców-gojów. „Chciałem uniknąć tego, co jest już w literaturze polskiej – namysłu nad tożsamością. Jest już trochę takich książek, wydaje mi się, że zostało to zrobione nieźle i nie chciałem tego powielać”.

 

Dziedzictwo i konieczność kontynuacji

 

„Trochę muszę iść w ślady przodków. Oni mieli wobec nas różne oczekiwania, domagali się kontynuacji. Jednak zrobili wiele, byśmy nie mówili po żydowsku” – stwierdził autor „Pensjonatu”. „Wierzę w to, że jak o kimś opowiadamy, wspominamy jego imię, to on nie do końca umarł”. Paziński opowiadał także o własnym rzemiośle i swej Warszawie, która łączy nowoczesny Mokotów z pamięcią o ruinach i getcie.

 

Felietony i nowości

 

Michał Rusinek opowiadał – na przykładzie książki Joanny Olech i Edgara Bąka „Kto ty jesteś?” – o patriotyzmie dla dzieci. Michał Komar mówił zaś o… teleharmonium i potrzebach gatunku ludzkiego. Marcin Prokop polecał książkę Roba Sheffielda „Turn Around Bright Eyes”, Maja Popielarska rekomendowała zaś powieść „Kiedy byłem dziełem sztuki” Erica-Emmanuela Schmitta. Prowadzący program, Agata Passent i Filip Łobodziński, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Piotrem Pazińskim.

 

Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.