28 września 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 45.

 

„Podchwyciłam temat, z którym zadzwonił do mnie mój wydawca. Przez półtorej godziny czytał mi artykuł o Brygadzie Świętokrzyskiej. Pomyślałam sobie: Dlaczego to nie jest historia powszechnie znana? Dlaczego my o tym nie wiemy? To jest »Parszywa dwunastka«, »Bękarty wojny«, »Złoto dla zuchwałych w jednym«. Nie ma lepszej ilustracji polskiej sytuacji w czasie wojny niż sytuacja tych ludzi” – mówiła o swej najnowszej książce, „Legion”, goszcząca w Xięgarni autorka powieści historycznych Elżbieta Cherezińska.

 

Nikt nas nie uratuje

 

Witold Kozłowski, przedwojenny działacz ONR-u, twierdził tuż przed wybuchem wojny, że najważniejszym naszym zadaniem w czasie wojny jest ochrona młodzieży, a większym zagrożeniem, niż Niemcy, są Sowieci. „To państwo po skończonej wojnie się nie podniesie” – prorokował Kozłowski. Niewiele się pomylił.

 

Rok 1939 jest też punktem wyjścia dla Cherezińskiej. Na ile jej powieść jest wierna faktom? „Na 97, 98 procent? Na tyle, na ile się dało” – mówiła autorka. Dlaczego Brygada Świętokrzyska nie walczyła ramię w ramię z Armią Krajową? Narodowcy bali się, że utracą swoje wojsko, że ono straci tożsamość. Brygadzie Świętokrzyskiej udało się nawiązać kontakt z generałem Pattonem i czeskim podziemiem. W Czechach żołnierze – pomimo pragmatycznego podejścia Czechów – wyzwolili obóz koncentracyjny.

 

Felietony i nowości

 

Michał Rusinek sięgał po niezwykłą książkę Shauna Tana „Opowieści z najdalszych przedmieść”, którą można czytać, oglądać i… cóż, podziwiać. Michał Komar tłumaczył konsekwencje upadku Imperium Otomańskiego. Krystyna Czubaszek polecała powieść Hallgrimura Helgasona „Kobieta w 1000° C”,. Prowadzący program, Agata Passent i Filip Łobodziński, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury dziecięcej.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Elżbietą Cherezińską.

 

Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.