Xięgarnia – odcinek 47.
„W przypadku ‘Magicznego drzewa’ powieść i scenariusz powstawały razem. Film jest bardziej zwarty. Poza tym nie lubię czegoś takiego jak remake’i, uważam, że to nie fair wobec odbiorcy, gdy to samo, co dostanie w kinie, otrzyma także w książce” – mówił gość Xięgarni, Andrzej Maleszka. Autor popularnego cyklu „Magiczne Drzewo” nie przenosi do swoich książek – poza pierwszą, która w pewnej mierze pokrywała się ze scenariuszem filmu – historii już wykorzystanych w filmie bądź wielokrotnie nagradzanym (m.in. prestiżową Emmy) serialem.
Czego dzieci szukają w książkach?
„Dziecko, które jest dziś czytelnikiem czy w ogóle odbiorcą kultury, to jest inne dziecko, niż to, które było 10 albo 20 lat temu” – stwierdził Maleszka. Autor „Magicznego drzewa” dodał, że niezwykle ważne dla dzieci, szczególnie tych z podstawówki, jest czytanie, ponieważ ma w nim udział własna wyobraźnia, czego nie można powiedzieć o grach komputerowych.
Opowiadanie obrazem
„Te powieści są z takiej generacji, gdzie słowo i obraz się dopełniają i integrują. Wierzę w to, że jeden z istotnych nurtów tworzenia książek w przyszłości tak będzie wyglądał” – mówił Maleszka o technicznej stronie swoich dzieł. Pisarz zdradził także, co jest jego marzeniem i w jaki sposób nawiązuje do świata klasycznych baśni.
Felietony i nowości
Michał Rusinek w swym felietonie mówił o piekle nudy, stracie czasu, a przede wszystkim o pięknej i wzruszającej książce Davide’a Cali i Serge’a Blocha “A ja czekam…”. Michał Komar opowiadał o wielkich miłościach Dantego, Petrarki i Kofty. Agnieszka Cegielska polecała „Miłość na gruzach Kosowa” Izabeli Chojnackiej. Prowadzący program, Agata Passent i Filip Łobodziński, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu poradników.
Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Andrzejem Maleszką.
Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.