19 października 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 48.

 

“Nigdy w życiu bym nie podejrzewał, że książka, niełatwa przecież, znajdzie się na liście bestsellerów” – mówił gość Xięgarni, Wiesław Myśliwski. Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich prozaików opowiadał, jak powstała jego najnowsza powieść, “Ostatnie rozdanie”. Zrodziła się ona w niezwykły sposób – z pisarskiego notesu, który Myśliwski pokazał swojemu wydawcy.

 

Natura pamięci

 

“Pamięć jest to organ do kreowania rzeczywistości, a nie do odtwarzania rzeczywistości. Jak obserwujemy własną pamięć, widzimy, jak ona jest twórcza i stwórcza. To jest uroda pamięci” – powiedział prozaik. “Życie wspominamy na zasadzie wybiórczej. Wybieramy jakieś najciekawsze fragmenciki, bo one się w nas ostały. Chodzi o to, żeby taki właśnie, niescalony był bohater” – dodał.

 

O pisaniu

 

“Dopóki można nie pisać, to należy nie pisać. Dlaczego? Żeby nie zjadać własnego ogona. Muszę poczuć się świeżo, debiutancko, poczuć, że nie umiem pisać. Jak się czuje, że się umie pisać, to jest pierwszy stopień do klęski” – powiedział Myśliwski. Autor “Widnokręgu” mówił także o pułapce porządkowania i o tym, że wszystko jest językiem.

 

Felietony i nowości

 

Michał Rusinek w swoim felietonie opowiadał o książce “Mama bohatera”, Michał Komar mówił zaś o wielkim problemie… drobniaków. Tomasz Bednarek polecał “Morfinę” Szczepana Twardocha. Prowadzący program, Agata Passent i Filip Łobodziński, przyglądali się najciekawszym nowościom, a także omawiali bestsellery z zakresu literatury obyczajowej.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Wiesławem Myśliwskim.

 

Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.