23 listopada 2013
program tv

Xięgarnia odcinek 53.

 

„Tuwim kochał Staffa miłością pierwszą, bardzo się nim opiekował po wojnie. Sprawił, że dostał po wojnie mieszkanie w Warszawie. Przy kontaktach zawsze całował go w rękę, odbywał się cały rytuał, jak między uczniem a mistrzem” – mówił gość Xięgarni Mariusz Urbanek. Biografista, znany między innymi z książek poświęconych Broniewskiemu i Brzechwie, opowiadał o swej najnowszej książce „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”.

 

Narodziny ideologa, śmierć poety

 

„W Tuwimie ideologia zabiła poetę. Ostatnie wielkie wiersze tworzył jeszcze na emigracji. Dopiero po jego śmierci odnaleziono w papierach wiersze, po których można sądzić, że wraca Tuwim-poeta. Prędzej czy później ideologia zdradza twórcę” – stwierdził Urbanek. Dziennikarz opowiadał także, w jaki sposób Tuwim traktował twórczość kabaretową i jak rewolucyjny dla polskiej poezji był jego debiut.

 

Felietony i nowości

 

Michał Komar opowiadał o poszukiwaniu dobrych uczniów, a Michał Rusinek mówił o pamięci i podobieństwie przy okazji „Wielkiej księgi portretów zwierząt”. Krzysztof Skiba polecał książkę Grzegorza Witkowskiego „Grunt to bunt”. Agata Passent i Filip Łobodziński polecali ciekawe książki i omawiali bestsellery z zakresu literatury pięknej.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Mariuszem Urbankiem.

 

Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.