23 lutego 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 66.

 

Gościem 66. wydania Xięgarni był Rafał Księżyk, autor książki poświęconej papieżowi bitników, Williamowi Burroughsowi, znany także z wywiadów-rzek z Tymonem Tymańskim i Tomaszem Stańką.

 

Po co nam Burroughs?

 

„Burroughsa można uznać za wizjonera epoki informacji. Opisywał świat, w którym kultura stała się kompletnym chaosem. Pisał o świecie, w którym żyje dopiero nasze pokolenie” – stwierdził Księżyk.

 

Buntownik i wizjoner

 

„W przypadku Burroughsa granica między sztuką i życiem była bardzo niewyraźna. Nowa generacja odkrywa go nie tylko jako pisarza przeklętego, ćpuna, zabójcę konkubiny, ale przede wszystkim jako artystę totalnego, wizjonera”. To artysta renesansowy w świecie pogruchotanym, tym, który jest już po końcu świata. Jedyną szansę dla rodzaju ludzkiego widział w… mutacji, a także przebudowie tożsamości.

 

Burroughs miał dwie możliwości – zostać członkiem establishmentu lub marksistą. Wybrał trzecią drogę – bunt.

 

Nowości i felietony

 

Michał Komar mówił o królewskich oślich uszach, Michał Rusinek przyglądał się zaś historii świata przez pryzmat malarstwa. Jacek Braciak polecał zbiór tekstów Bruce’a Chatwina „Co ja tu robię?”. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe pozycje i przyglądali się aktualnym bestsellerom.

 

Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.