7 marca 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 67.

 

W 67. wydaniu Xięgarni gościła Joanna Olech, wybitna autorka i ilustratorka książek dla dzieci. „Słowo patriotyzm było dla mnie takie trudne i kolczaste, że myślałam, iż nie znajdziemy formuły, aby o tym z dziećmi rozmawiać. Jak w ustach czterolatka słyszę, że patriotyzm oznacza, że trzeba oddać życie, brzmi to bardzo abstrakcyjnie” – powiedziała autorka książki „Kto ty jesteś?”.

 

Co podoba się dzieciom?

 

„Dzieciom podoba się wszelka fizjologia, bekanie, siusianie. Ja się na to nie zżymam. Takie są gusty dzieci, one z czasem ewoluują. Jestem przeciwna temu, żeby recenzować upodobania dzieci” – stwierdziła Joanna Olech. A jak wychować małego czytelnika? Należy raczej – według autorki „Dynastii Miziołków” – podążać za jego upodobaniami, nie projektować na niego własnych upodobań. Nie należy ich katować „Anią z zielonego wzgórza”, jeśli wolą „Koszmarnego Karolka”. Ważne, by wyrośli na czytelników.

 

Dzieci lubią bunt

 

Najlepiej z reguły bronią się te książki dla dzieci, które niegdyś ostro krytykowano z pozycji dydaktycznych czy pedagogicznych. Pierwsze wydania „Pippi pończoszanki” były strasznie cenzurowane, a książka żyje nadal. „Do dzieci bardzo przemawia pewien rys buntu, który jest w tych książkach. Im bardziej chcemy je wychować, tym bardziej pokazują nam figę z makiem” – mówiła Olech.

 

„Odcinam się od wszelkich snobizmów, ale uważam, że formowanie w dziecku snobizmu na czytanie jest usprawiedliwione. Czytanie powinno kojarzyć się dzieciom pozytywnie, z czymś, za co będą chwalone, z czymś, co ewokuje bliskość rodziców” – dodała na koniec pisarka.

 

Felietony i nowości

 

Michał Komar udzielił tym razem kilku życzliwych rad politykom, Wojciech Kuczok, nowy felietonista „Xięgarni” opowiadał zaś o małżeństwie literatury z alkoholem. Artur Andrus polecał „Wieczór autorski” Andrzeja Waligórskiego. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, rekomendowali ciekawe pozycje i przyglądali się nowościom.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Joanną Olech.

 

Koproducentami programu są Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.