29 marca 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 71.

 

Gościem 71. wydania Xięgarni był dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

„Czytanie nie jest naturalne. Rodzimy się analfabetami, do czytania musimy być wychowani, ktoś musi nas przekonać z jednej strony do tego, że czytanie jest ważne, z drugiej strony – i może w tym tkwi tajemnica – że czytanie jest przyjemne” – zaznaczył na wstępie Tomasz Makowski. „Jeśli chcemy traktować czytanie jak przyjemność, to pojawia się pytanie, czy właśnie jej powinniśmy sobie odmawiać, skoro nie odmawiamy sobie innych przyjemności, jak wakacji, dobrego jedzenia i czy dobrego alkoholu” – dodał gość Xięgarni.

 

Czytanie oznacza większą kreatywność

 

„Nie czytamy ani dobrych, ani złych książek. Sześćdziesiąt procent Polaków oświadczyło, że nie przeczytało żadnej książki przez rok, co gorsza, nie wstydziło się do tego przyznać” – przytoczył aktualne badania czytelnictwa dyrektor Biblioteki Narodowej. „Od czytania zależy poziom kreatywności i innowacyjności społeczeństwa. Czytanie daje nam swobodę decyzji” – zauważył Makowski.

 

Nieczytanie nie jest już cool

 

Makowski przytoczył wyniki najnowszych badań z polskich bibliotek: „Po dziewięciu latach spadków wzrosła liczba wypożyczanych książek, wzrosła liczba odwiedzających biblioteki. Największym problemem są małe miasteczka, dziesięcio- czy dwudziestotysięczne, z których zniknęły księgarnie. Wtedy zaczyna się pustynia czytelnicza”.

 

Tajemnica czytania

 

Dyrektor Biblioteki Narodowej stwierdził, iż tajemnicą czytania jest widok czytających rodziców. „Jeżeli dziecko marzy o tym, by jak najszybciej dorosnąć, to widok dorosłego z książką będzie mu się właśnie tak kojarzył”. A jakie są największe pożytki płynące z czytania? „Osoby czytające więcej zarabiają, są szczęśliwsze, bardziej zadowolone z życia” – powiedział Tomasz Makowski. Gość Xięgarni opowiadał także o roli Biblioteki Narodowej jako skarbnicy dziedzictwa kulturowego.

 

Felietony i nowości

 

Michał Komar opowiadał o rozterkach króla Salomona, a Michał Rusinek doszukiwał się w Szczepanie Twardochu… dziecka. Wybitny aktor Marian Kociniak polecał książkę doktora Andrzeja Komorowskiego „Miłość ci wszystko wypaczy”. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, rekomendowali ciekawe pozycje autorstwa rodzimych klasyków, a także przyglądali się nowościom.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Tomaszem Makowskim.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.