12 kwietnia 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 73.

 

W 73. wydaniu Xięgarni gościł wybitny poeta i niestrudzony propagator poezji Ryszard Krynicki.

 

„Myślałem, że będę pisał prozę, nie poezję, przez to, że poezja to był ten wyższy rejestr. Wydawało mi się, że dla mnie jest on niedostępny” – stwierdził Krynicki.

 

„Nie jesteśmy zwykłym wydawnictwem”

 

„Nie jesteśmy zwykłym komercyjnym wydawnictwem. Wydajemy książki różnych autorów, nie ograniczamy się do pokolenia Nowej Fali. Ogromnie zależało nam na tym, by wydawać wiersze naszych mistrzów, jak Zbigniew Herbert czy Wisława Szymborska” – powiedział Ryszard Krynicki na temat swej działalności wydawniczej w a5.

 

Dawni mistrzowie

 

Krynicki mówił o ciągłym czytaniu na nowo poezji Rilkego i Celana. „Rilke był bardzo ważnym poetą w moim życiu. Nauczyłem się niemieckiego właściwie po to, by móc go czytać w oryginale” – oznajmił poeta.

 

Nowa Fala

 

Co połączyło poetów Nowej Fali? „Bunt. Próbowaliśmy na nowo wyrazić, opisać rzeczywistość, w której żyjemy. Język był ważnym problemem tej poezji, nie tylko u lingwistów, jak ja czy Stanisław Barańczak” – powiedział Krynicki. „Teraz nowomowę zastąpił język reklamy. Ja już nie próbuję wchodzić z nim w żadną relację polemiczną, bo jestem już starym poetą i mam za mało czasu. Chciałbym spróbować to, co od początku jest dla mnie najważniejsze” – dodał poeta.

 

Felietony i nowości

 

Michał Komar proponował kilka sposobów na nudę, Michał Rusinek przygląda się zaś własnemu ja w lustrze. Reżyser Jan Kidawa-Błoński polecał powieść Zbigniewa Białasa „Korzeniec”. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe pozycje, a także przyglądali się nowościom.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Ryszardem Krynickim.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.