26 kwietnia 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 75.

 

Gościem 75. wydania Xięgarni była laureatka Nagrody Nike, Joanna Bator, która odwiedziła program w związku z najnowszą książką, „Rekin z parku Yoyogi”.

 

„Z miłości wytłumaczyć się nie można. Spędziłam w Japonii cztery lata. Ta książka jest owocem mojego ostatniego pobytu” – powiedziała pisarka.

 

Otaku. Mężczyźni, czyli chłopcy

 

Joanna Bator opowiadała także o subkulturze otaku, która narodziła się w latach 70. w Tokio. Dotyczy ona mężczyzn, którzy odrzucili pęd za sukcesem i normatywne życie, wybierając powrót do dzieciństwa, gry komputerowe, figurki ulubionych postaci itp. Istnieje cały rynek, nie tylko towarów, ale i przestrzeni, który jest do nich dostosowany. Otaku związana była również z kryzysem męskości.

 

Japonia to świat w soczewce

 

„Japońska kultura ukazuje w formie skondensowanej to, co dzieje się wokół, globalne tendencje, doprowadzając je do ekstremum. Opiera się ona na pewnym ekscesie” – stwierdziła Bator. Laureatka Nike opowiadała też o tym, jak kultura japońska łączy tradycję z nowoczesnością. Przykładowo samobójstwo wciąż postrzegane bywa jako honorowe wyjście, a świat zewnętrzny nie jest dla Japończyków nadmiernie interesujący.

 

Bator mówiła również o tym, jak dziś postrzega się II wojnę światową w Japonii, a także o fascynacji prozą Murakamiego.

 

Nowości i felietony

 

Michał Komar opowiadał o staniu na czujce, Michał Rusinek mówił zaś o pociągu do podróży i pewnej holenderskiej książki. Michał Globisz, wybitny aktor, polecał „Historię krain i miejsc nieustających” Umberta Eco. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, na różny sposób zachęcali do literatury i omawiali aktualne bestsellery.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Joanną Bator.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.