Xięgarnia odcinek 80.
W 80. wydaniu Xięgarni gościliśmy prawdziwego arcymistrza, genialnego grafika i autora książek dla dzieci Józefa Wilkonia.
„Dziecko to to samo, co dorosły, jest tylko mniejsze. Ale, jak powiadam, od razu rodzi się z dużą głową. Ta głowa jest cholernie pojemna, ale to jest partner. Dlatego postępuję z dziećmi zwyczajnie, bez szczebiotu, bez zmiękczania. Wiem zresztą, że dzieci tego nie lubią. Często odmawiałem wydawnictwom zachodnim ze względu na infantylność przekazu” – mówił Józef Wilkoń.
Barwy życia
„Życie nie daje samej radości” – powiedział Wilkoń. Należy więc przygotowywać dzieci do dorosłości. „Kocham czerń. Żeby znać dobrodziejstwo bieli i dnia, trzeba pokochać dobrodziejstwo nocy” – dodał artysta.
Nieśmiertelna książka
„U mnie w rodzinie starsi czytali młodszym. To była duża rodzina. A każdego wieczoru ojciec opowiadał bajki. Często zasypiał, wymyśliłem nawet na jego cześć bajkę” – powiedział Wilkoń. A co myśli artysta o nowych technologiach? „Dla mnie książka jest nieśmiertelna. Nic tak pięknego, tak trwałego nie wymyślił człowiek jako nośnik w kulturze. Elektroniczne rozwiązania zdadzą swój egzamin, będą przydatne. Niebezpieczne jest to, co mi opowiadano, że małe dziecko dostało książeczkę i zaczęło ją dotykać paluszkiem – to jest rodzaj choroby”.
Felietony i nowości
Michał Komar opowiadał o dojrzewaniu i mądrości, Michał Rusinek przyglądał się zaś nominacjom do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Dziennikarz i publicysta Bartosz Węglarczyk polecał „Wayward Pines. Szum” Blake’a Croucha. Filip Łobodziński i Agata Passent, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe pozycje dla dzieci i przyglądali się dziecięcym bestsellerom.
Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Józefem Wilkoniem.
Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.