21 czerwca 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 83.

 

Gościem 83. wydania Xięgarni był Mariusz Czubaj. Autor kryminałów i thrillerów opowiadał o swej najnowszej książce „Martwe popołudnie”, a także o znanej-nieznanej współczesnej Warszawie.

 

Na wstępie Mariusz Czubaj wyjaśnił, w jaki sposób antropologia, którą zajmuje się w życiu uniwersyteckim, przydaje się przy okazji pracy pisarskiej, choćby przy okazji opisywania najnowszych zjawisk kulturowych, jak np. hipsterzy.

 

Makusie z jabłuszkiem

 

„Wie pan, oni generalnie twierdzą, że są nieuchwytni jak niewidzialna ręka. Twierdzą, że nie da się ich zdefiniować, określić, a tak w ogóle to najlepiej się od nich odczepić, ale ja uważam, że to jest odpowiednik tego, o czym pisał sto lat temu Thorsten Veblen, kiedy opisywał klasę próżniaczą, tyle że oni mają makusie z jabłuszkiem zamiast pięknego próżnowania na pokaz. Zawsze musi być ktoś, kto próżnuje na pokaz, a przy okazji uczestniczy w bardzo ważnych projektach, bo teraz wszyscy realizują projekty” – powiedział o hipsterach Czubaj.

 

Kryminalista współczesny

 

Dlaczego Mariusz Czubaj nie eksploruje popularnej konwencji kryminału historycznego? „Konsekwentnie jestem kryminalistą współczesnym. Wszystkie moje książki rozgrywają się współcześnie. Mnie fascynuje współczesność. Mam wrażenie, że cały czas żyjemy w ciekawych czasach, w czasach takiego rozpięcia między nowoczesnością a tradycją, między silną rolą Kościoła a kulturą korporacyjną. Tych napięć jest mnóstwo i to jest piękne podglebie, na którym autor kryminałów może sobie hasać”.

 

Ile bohater ma z autora?

 

„Jako polonista z wykształcenia doskonale pamiętam, jak to się uczy teorii literatury: mówi się, że między autorem a bohaterem nie ma żadnego wynikania. Powiem Państwu, że praktyka pisarska gruntownie temu przeczy. A jeżeli są pisarze, którzy mówiąc, jak np. Sapkowski, że nic ich z bohaterami nie łączy, to ja w to po prostu nie wierzę” – stwierdził Czubaj.

 

„Martwe popołudnie” miało być krzyżówką czarnego kryminału i thrillera”. Czy to się autorowi udało? O tym musicie przekonać się sami.

 

Felietony i nowości

 

Michał Komar udzielał tym razem rad tym, którzy wybierają się na wojnę, Michał Rusinek opowiadał zaś o tym, jak Daleki Wschód przyjął się nad Wisłą z pomocą Ryszarda Krynickiego. Marek Niedźwiecki rekomendował książkę Kaliny Błażejowskiej „Uparte serce. Biografia Poświatowskiej”. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, przyglądali się ciekawym nowościom i polecali ciekawe książki.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Mariuszem Czubajem.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.