13 września 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 85.

 

W 85. wydaniu Xięgarni gościł czołowy warmiński prozaik, Mariusz Sieniewicz, którego powieść „Walizki hipochondryka” ukazała się niedawno.

 

„Dzisiejsza literatura ocieka tanim ekshibicjonizmem. Bohater mojej powieści staje się więc na pewnym etapie kreacją. Ale wydaje mi się, że te światy przenikają się tutaj i samemu trudno mi wskazać, gdzie kończy się autobiografizm, a gdzie zaczyna kreacja” – powiedział na temat swej najnowszej powieści Sieniewicz.

 

Fragmentaryczny świat bohatera

 

„Dzisiejsza literatura ewidentnie wchodzi w gatunkowe gotowce, fabuły, które są skończonymi, zamkniętymi opowieściami, najlepiej gdyby były podretuszowane kryminalnie albo mitologicznie. Chciałem pokazać człowieka, którego opowieść o nim samym jest taką opowieścią walizkową, tzn. że nic się tu nie składa do kupy”. Bohater powieści autora „Czwartego nieba” zmaga się z fragmentarycznością. „Wydaje mi się, że nie jest on odosobniony od doświadczeń wielu ludzi z krwi i kości” – dodał Sieniewicz.

 

Kultura eugeniki pozytywnej

 

„Funkcjonujemy w kulturze wielkiej presji tzw. eugeniki pozytywnej, czyli tego, że musimy być piękni, zdrowi i nieśmiertelni. Straceńcze próby ucieczki od bólu, cierpienia i przemijania będą skutkowały coraz większym wchodzeniem w świat psychotropów i środków znieczulających. Presję, by pakować w pacjentów coraz więcej morfin i ketonali, czują lekarze” – stwierdził Sieniewicz.

 

Sieniewicz zdradził, że ta książka zamyka w jego życiu pewien etap. “Walizki hipochondryka” to hołd złożony prowincjonalnym pisarzom.

 

Felietony i nowości

 

Michał Komar opowiadał o grzesznym ciele, Michał Rusinek na przykładzie „Ciemne materii” Floriana Wernera mówił o książkach mrocznych, lecz intrygujących. Krzysztof Globisz polecał „Lacrimae rerum” Slavoja Żiżka. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe pozycje i przyglądali się bestsellerom.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Mariuszem Sieniewiczem.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.