Xięgarnia odcinek 87.
Gościem 87. wydania Xięgarni był Andrzej Stasiuk, jeden z najwybitniejszych polskich prozaików współczesnych.
Co to takiego Wschód? „Wszystko to, co jest na Wschód od Wisły, co jest gorsze i nie jest Zachodem” – stwierdził autor „Murów Hebronu”, wyjaśniając o czym traktuje jego najnowsza książka. Czy ten Wschód jest irytujący? „Ja się nie wkurzam. Jestem na to za stary, szkoda mi na to czasu, godzę się na to, co jest” – dodał pisarz.
Życie to nieustanna strata
„Nasze życie to nieustanna strata. Co chwilę znika, mija” – powiedział Stasiuk. Autor „Wschodu” opowiadał o swojej fascynacji ogromem: „Jeżdżę na Wschód, bo tam jest dużo niczego”. Mówił także o Rosji, odbijającej się w prozie Płatonowa, szczególnie w „Wykopie”.
Pisarz wyjawił też, o czym będzie traktowała jego najnowsza książka.
Nowości i felietony
Michał Komar opowiadał o egzorcystach i powietrzu wdychanym przez nos, Michał Rusinek zaś przybliżał wyjątkowo udane literacko małżeństwo Themersonów. Adam Nowak polecał „Apologię piosenki” Joanny Maleszyńskiej. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe pozycje i przyglądali się „kryminałowym” bestsellerom.
Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Andrzejem Stasiukiem.
Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.