Xięgarnia odcinek 88.
Gościem 88. wydania był Eustachy Rylski, wybitny stylista, który powraca właśnie z tomem opowiadań „Szara lotka”.
„Odbieram świat raczej zmysłami niż intelektem. To się powinno zmienić w miarę upływu lat i zbliżania się do starości, ale jakoś się to nie zmienia. Przy całym moim pesymizmie, jestem bardzo wrażliwy na piękno świata. Być może to piękno jest bezużyteczne, być może ma nas znieczulić na dramat istnienia, ale nigdy nie potrafiłem się wyzwolić z zachwytu nad nim” – powiedział autor „Stankiewicza. Powrotu”.
Tajemnice literatury
„Czasami wydaje nam się, że zdania, które napisaliśmy, metafory, których użyliśmy, puenty… Mówimy sobie: nie, to jest za dobre na mnie, ja nie mogłem tego wymyślić. To by potwierdzało, że czasami jesteśmy być może adresatami jakiegoś Bożego tchnienia” – stwierdził Rylski. Autor „Warunku” opowiadał także o łasce wiary, której nie dostąpił, a także o metafizycznym wymiarze swej twórczości, czytelniczych upodobaniach i krytyce literackiej.
Nowości i felietony
Dorota Miśkiewicz zachęcała do sięgnięcia po „Martwe dusze” Mikołaja Gogola, Jacek Dehnel był zaś bohaterem cyklu „Młoda Polska Proza”. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe pozycje i przyglądali się księgarskim nowościom.
Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.