11 października 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 89. Magdalena Tulli

Gościem Xięgarni była jedna z najważniejszych polskich prozaiczek, Magdalena Tulli, która odwiedziła Xięgarnię przy okazji premiery swej najnowszej powieści „Szum”. 

„Wszyscy znamy przede wszystkim swoje rodziny i nie ma rodziny, w której nie byłoby żadnego bólu. Bohaterka mojej książki nie mieści się w tym, co dopuszczalne. Szkoła używa przemocy zawsze w tym samym celu – żeby wyegzekwować porządek” – powiedziała na wstępie pisarka.

Kiedy gaśnie światło

„Gdybyśmy żyli po dwieście lat, to życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Człowiek się uczy różnych rzeczy. Jak już je wszystkie umie, to okazuje się, że to już koniec. Gaśnie światło” – stwierdziła Tulli. „Człowiek, który żyje odpowiednio długo, coś tam wie. Ale z reguły jest za późno, żeby zrobić z tej wiedzy użytek” – dodała.

Felietony i nowości

Wybitny reżyser Janusz Zaorski polecał „Złego” Leopolda Tyrmanda. W cyklu Młoda Polska Proza prezentowaliśmy sylwetkę Andrzeja Muszyńskiego. Filip Łobodziński i Agata Passent, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe pozycje i przyglądali się bestsellerom.