Xięgarnia odcinek 95. Éric-Emmanuel Schmitt
Gościem 95. wydania Xięgarni był Eric-Emmanuel Schmitt, bardo popularny francuski prozaik, który w samej Polsce sprzedał 1,3 mln egzemplarzy.
„Wszyscy jesteśmy podobni do placu d’Arezzo. Jesteśmy mieszanką cywilizacji i dzikości” – powiedział Schmitt o najnowszej z jego wydanych w Polsce książek, „Papugi z placu d’Arezzo”.
Ale „Papugi…” to przede wszystkim książka o miłości, którą – zdaniem Schmitta – wielu ludzi myli z pożądaniem bądź przyzwyczajeniem. „Wymiar altruistyczny, jaki odnajdujemy w prawdziwej miłości, pojawia się bardzo rzadko”.
„Nie staram się reformować ludzkości”
„Jestem bardzo proustowski. Proust w swoim arcydziele pokazuje, że to za pośrednictwem przedmiotów wyraża się dusza człowieka” – stwierdził Schmitt. Na pytanie Filipa Łobodzińskiego, po co nam drogie przedmioty, odpowiedział zaś, że nie stara się reformować ludzkości, a tylko ją obserwuje z uwagą i empatią. „Sądzę, że to, co charakteryzuje moje pisarstwo, to to, że nigdy nie oceniam. Nie jestem miłośnikiem prawdy za wszelką cenę”.
Nowości i felietony
Michał Komar zastanawiał się, czy polityk musi być mądry, a Michał Rusinek opowiadał o historii, która nie musi być nudna. Andrzej Nejman polecał „Bezcennego” Zygmunta Miłoszewskiego. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, rekomendowali ciekawe pozycje i przyglądali się nowościom.
Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Erikiem-Emmanuelem Schmittem.
Koproducentami programu są Instytut Ksiązki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.