Xięgarnia odcinek 96. Hanna Krall, Mariusz Szczygieł
W 96. wydaniu Xięgarni gościł niezwykły duet reporterski – Hanna Krall i Mariusz Szczygieł.
„Gdy zaczęłam pisać te reportaże, zdałam sobie sprawę, że robię coś, co jest niewykonalne. Ci ludzie nie mogli ze mną swobodnie rozmawiać, a ja nie mogłam swobodnie pisać” – powiedziała Hanna Krall o swej debiutanckiej książce „Na Wschód od Arbatu”, arcydziele języka ezopowego. Mariusz Szczygieł nazwał debiut autorki „Białej Marii” reportażem o „przemytniczym sposobie pisania” o Związku Radzieckim. „Hanna Krall zainicjowała ten sposób pisania” – dodał Szczygieł.
„Dzisiaj już się pisze inaczej. Możemy wszystko mówić wprost. Dzięki takim zabiegom polski reportaż współczesny ma się czym żywić i jest taki, jaki jest, ale piszemy już zupełnie inaczej” – powiedział autor „Gottlandu”.
Słuch na świat, słuch na słowo
Co jest najważniejsze dla reportażysty? „Myślę, że słuch. Słuch na świat i słuch na słowo” – odpowiedziała na pytanie Filipa Łobodzińskiego Hanna Krall. Agata Passent zasugerowała z kolei, że reportaż wymaga czasu i przygotowania, co we współczesnych mediach jest właściwie niemożliwe. Goście Xięgarni zdecydowanie się z nią zgodzili.
Nowości i felietony
Michał Komar opowiadał o pożytkach z moralności, Michał Rusinek mówił zaś, jak powstają definicje. Tomasz Majewski polecał Ivine’a Welsha „Brud”. Prowadzący Xięgarni, Filip Łobodziński i Agata Passent, rekomendowali ciekawe pozycje i przyglądali się bestsellerom z zakresu literatury dla dzieci.
Zapraszamy do obejrzenie kontynuacji rozmowy z Hanną Krall i Mariuszem Szczygłem.
Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.