14 czerwca 2016
program tv

Xięgarnia wydanie specjalne. Nagroda im. Szymborskiej

W odcinku specjalnym Xięgarni, z okazji przyznania Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, nadawaliśmy z Krakowa.  W programie relacja z Opery Krakowskiej, gdzie odbyła się gala, rozmowy Agaty Passent z Jakubem Kornhauserem – jednym z tegorocznych laureatów oraz przewodniczącą Jury Nagrody Joanną Orską.

Czwarta edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

“Najlepiej byłoby nagrodzić pięć książek, do tego dołożyć jeszcze pięć książek, które nie mogły wejść nawet do grupy nominowanych.” – powiedziała przewodnicząca Kapituły Joanna Orska.

Nagroda została przyznana po raz czwarty – w tym roku triumfowali Jakub Kornhauser za tomik „Drożdżownia”, słoweński poeta Uroš Zupan za tom „Niespieszna żegluga” (Instytut Mikołowski) oraz jego tłumacze Katarina Šalamun Biedrzycka i Miłosz Biedrzycki.

Nowy regulamin

W tym roku zgodnie ze zmienionym regulaminem nagrody kapituła przyznała nagrodę w dwóch kategoriach: za tom wydany w języku polskim w roku 2015 (100 000 zł) oraz za tom zagraniczny, przetłumaczony na polski i wydany w ubiegłym roku (100 000 zł do podziału między poetę a jego tłumacza/tłumaczy).