Zaczytane wakacje 2014. Ełk
Gośćmi finałowego wydania „Zaczytanych wakacji” byli Katarzyna Bonda i Mariusz Czubaj, czołowi polscy autorzy kryminałów. To właśnie „powieści z dreszczykiem” byli głównym tematem piątej odsłony programu.
Literatura popularna tworzy czytelnika
„Nigdy nie mieliśmy tyle kontaktu z pismem, ile mamy dzisiaj” – stwierdził Mariusz Czubaj. Katarzyna Bonda powiedziała zaś, że nie zgadza się z tym, iż Polacy czytają coraz mniej. Być może mniej kupują, ale czytają sporo. „Czy literatura popularna nie psuje czytelnika?” – spytał Filip Łobodziński, prowadzący „Zaczytanych wakacji”. „Zdecydowanie nie. Ona go tworzy” – odparł Mariusz Czubaj. „Wiele osób prowadzi blogi czytelnicze. Ludzie chcą czytać, zapisują się na książki w bibliotekach, ale często ich na nie po prostu nie stać” – dodała Bonda.
Motyw zbrodni jest najważniejszy
A czy autorzy kryminałów sięgają po kryminały? „Czytanie jest podstawą pisania. Nie ma pisania bez czytania” – oznajmił Mariusz Czubaj. Co jest najważniejsze w kryminale? „Dobry kryminał to przede wszystkim bohater i ciekawa przygoda, nie zabójstwa, krew itd. Najważniejszy jest motyw zbrodni. Czytelnik musi czerpać radość z odkrywania” – stwierdziła Katarzyna Bonda.
Felietony, polecenia, sondy
Widzowie „Zaczytanych wakacji” odpowiadali na pytanie, jak powinien wyglądać dobry kryminał. Michał Komar opowiadał w swym felietonie o naturze zbrodni. Specjalny felieton został poświęcony także bibliotece w Ełku i Zofii Nasierowskiej. Aleksy Krysztofiak polecał zaś komiks „Łauma”.
„Zaczytane wakacje” to kampania telewizyjna promująca czytanie w czasie wakacji. Znane postaci ze świata filmu, muzyki i sportu oraz sami pisarze zachęcają do zabrania książki na wakacyjny wyjazd. Co tydzień w sobotę z innego polskiego kurortu nadawany będzie 45 minutowy program ‚live’ w TVN 24.
Kampanię „Zaczytane wakacje” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.