30 czerwca 2014
program tv

Zaczytane Wakacje 2014. Gdynia

 

Bohaterami pierwszego wydania „Zaczytanych wakacji” byli pisarze nominowanie do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Proza” – Andrzej Muszyński, Patrycja Pustkowiak i Krzysztof Jaworski.

 

Gdynia – miasto literackie

 

Michał Rusinek za pomocą pędzla i farb wyjaśniał, co to jest literatura piękna. Anna Mucha opowiadała o zapiaszczonych książkach i swoich ostatnich lekturach „Łza i morze” Marcina Nowaka Lubeckiego, a także „Matka feministka” Agnieszki Graff. Mucha stwierdzała również, że istnieją pozycje mniej lub bardziej wakacyjne i czytanie Franza Kafki latem nie jest najlepszym pomysłem. Małgorzata Łukasiewicz wyjaśniała zaś, jak powołano Nagrodę Literacką Gdynia, a także jak wybiera się najlepsze książki roku. Filip Łobodziński, prowadzący „Zaczytanych wakacji” przedstawiał Gdynię jako miasto literackie.

 

Pisarz nie ma wakacji

 

„Praca pisarska jest pracą mentalną. Wakacje dla pisarza nie istnieją” – stwierdziła Patrycja Pustkowiak, autorka „Nocnych zwierząt”. „Wakacje to jest taki czas, kiedy trochę gorzej się pisze. To dla mnie taki czas na lekturę” – dodał Andrzej Muszyński. „Pisarz jest cały czas nastwiony na odbiór rzeczywistości. To taka praca 24 godziny na dobę” – dopełnił rozważania o pisarskich wakacjach Krzysztof Jaworski.

 

„Zaczytane wakacje” to kampania telewizyjna promująca czytanie w czasie wakacji. Znane postaci ze świata filmu, muzyki i sportu oraz sami pisarze zachęcają do zabrania książki na wakacyjny wyjazd. Co tydzień w sobotę z innego polskiego kurortu nadawany będzie 45 minutowy program ‚live’ w TVN 24.

 

Kampanię „Zaczytane wakacje” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.