8 lipca 2013
program tv

"Zaczytane wakacje" – drugie wydanie

 

W drugim wydaniu „Zaczytanych wakacji” wybraliśmy się do grodu Kraka. Po literackim Krakowie oprowadzali Michał Rusinek, poetka Ewa Lipska, autorka powieści kryminalnych Gaja Grzegorzewska i kompozytor Zbigniew Preisner. Maciej Maleńczuk – bohater spotu promującego kampanię „Zaczytane wakacje” – opowiadał, dlaczego wybiera towarzystwo książek.

 

„Z książką się nie rozstaję”

 

„Z książką się nie rozstaję, z kobietami jak najbardziej. Książka jest lepszym przyjacielem człowieka niż kobieta, ponieważ kobiety odchodzą, a książki zostają” – mówił Maciej Maleńczuk. Artysta zdradzał, co i w jakich okolicznościach najczęściej czyta. Opowiadał o literaturze rosyjskiej i amerykańskiej, a także o swojej przygodzie z przekładami.

 

Kraków literacki

 

Goście programu, Ewa Lipska, Zbigniew Preisner i Gaja Grzegorzewska odżegnywali się od miejsc związanych z literaturą, twierdząc, iż nie oprowadzają znajomych szlakami „książkowymi”. „Raczej wybieram miejsca ważne dla mnie” – powiedziała autorka „Grobu”. „Modna teraz jest Nowa Huta” – stwierdziła Ewa Lipska. Zbigniew Preisner porównywał zaś Kraków z Paryżem i jego licznymi centrami. „Mamy siedemset knajp, a nie mamy żadnej sali koncertowej” – dodał Preisner. Po literackim Krakowie oprowadził widzów Michał Rusinek, opowiadając o Czesławie Miłoszu („wybrał go, bo najbardziej przypominał mu przedwojenne Wilno”), Tomasie Venclovie, Sławomirze Mrożku, Adamie Zagajewskim, Ewie Lipskiej i Ryszardzie Krynickim. Dlaczego Kraków? To – zdaniem Michała Rusinka – pytanie bardzo intymne, bo Kraków to stan umysłu.

 

Z jaką książką zwiedzać Kraków?

 

Gaja Grzegorzewska radziła, by zwiedzanie Krakowa rozpocząć z powieścią Marcina Świetlickiego „Dwanaście”. „Nie mamy takiej książki jak »Stambuł« Pamuka” – stwierdziła Ewa Lipska. O braku krakowskiego „Ulissesa” wspominał w swym felietonie również Michał Rusinek.

 

W programie także: felietony, sondy, rekomendacje

 

Krzysztof Hołowczyc mówił o tym, czym są dla niego książki, oraz o spocie, promującym „Zaczytane wakacje”, lektury na lato polecali goście programu i prowadzący, krakowianie czytali zaś fragmenty „Spisu cudzołożnic” Jerzego Pilcha, odpowiadali też na pytanie o krakowskich poetów i o to, co warto zabrać ze sobą na wakacje. Aleksy Krysztofiak opowiadał zaś o serii książek Wojciecha Witkowskiego poświęconych piratowi Rabarbarowi.