5 czerwca 2015
wywiady

Zdolność widzenia

“Widziałam rzeczy piękne, widziałam rzeczy straszne. To dość dynamiczna mieszanka. Na pewno niczego się nie boję” – mówi Ewa Ewart, dokumentalistka, autorka książki “Widziałam”.

Z Ewą Ewart rozmawiamy m.in. o zawodzie-pasji, który stał się pomysłem na życie, o spotkaniach z wielkimi tego świata, dyscyplinie i… filmach. Sama uważa, że nie straciła żadnej szansy: “Kiedy spoglądam wstecz, mam poczucie satysfakcji, że życie do tej pory nie przeleciało mi przez palce. Minione lata wycisnęłam jak cytrynę”.

Autorka książki “Widziałam” nie zna słowa “nie” gdy musi zmierzyć się z propozycją kolejnej filmowej produkcji. Tutaj nie ma kompromisów. Wybitna dokumentalistka i zdobywczyni wielu prestiżowych nagród, odsłania kulisy powstawania jej niezwykłych filmów – ryzykując życie, dociera do najbardziej niebezpiecznych zakątków świata, spotyka się z ludźmi, do których nikt nie ma dostępu, zawsze jest tam, gdzie zmienia się bieg historii. To pełna emocji relacja silnej kobiety, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.

Jednak książka to nie tylko przeprowadzanie czytelnika przez kolejne filmy. Elementy autobiograficzne są dopełnieniem portretu ciekawej osobowości.

Ewa Ewart jest absolwentką iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. XX wieku pracowała dla hiszpańskiej agencji informacyjnej EFE oraz dla CBS News. W latach 1981–1985 nadawała reportaże z Europy Wschodniej. Od 1993 jest dziennikarzem dochodzeniowym BBC. W 2009 otrzymała nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego za cykl „Dokumenty Ewy Ewart” emitowane w TVN24. Jest również dwukrotną laureatką “Wiktora” w kategorii Najlepszy Program Telewizyjny.