26 grudnia 2018

Książki – najciekawsze zapowiedzi 2019 roku

Końcówka grudnia to nie tylko czas podsumowań najważniejszych książek roku, ale również przygotowanie do nowego sezonu czytelniczego. Część wydawców ogłosiła premiery na najbliższe kilka miesięcy – oto najciekawsze zapowiedzi 2019.

Póki co polscy wydawcy nie ogłosili premiery tytułu, który podbije rynek. Być może jest jeszcze za wcześnie i wydawcy planują zachować w tajemnicy prawdziwe perełki. Wśród najciekawszych premier warto jednak wyróżnić nowe książki Michela Houellebecqa, Justyny Kopińskiej, Wojciecha Tochmana czy Moniki Sznajderman.

Książki – oto najciekawsze zapowiedzi 2019 roku:

Styczeń:

“1919. Pierwszy rok wolności” – Andrzej Chwalba
9 stycznia, Wydawnictwo Czarne

Od razu przychodzą mi do głowy dwie książki – “1913. Rok przed burzą” Floriana Illiesa oraz “1947. Świat zaczyna się teraz” Elisabeth Åsbrink. Tym razem polski autor, Andrzej Chwalba, podjął się opisania roku, który nie kończy, ani nie zaczyna żadnej wojny czy epoki. 1919 rok był niezwykle ważny dla dziejów Polski, która po 123 latach odzyskała niepodległość. Największym problemem było jednak połączenie się trzech różnych części kraju, które pozostawały pod różnymi zaborami. A jednak udało się. Jesteśmy ciekawi!

“Długi taniec za kurtyną” – Grzegorz Szymanik, Julia Wizowska
16 stycznia, Wydawnictwo Czarne

“Długi taniec za kurtyną” to efekt współpracy dwójki ludzi urodzonych w krajach zależnych od Związku Radzieckiego – Grzegorz Szymanik wychował się w PRLu, a Julia Wizowska dzieciństwo spędziła w Kazachstanie. On dorastał w atmosferze pogardy do żołnierzy radzieckich, ona zaś w duchu szacunku do sowietów. W dwójkę postanowili napisać książkę o tym jak w latach 1945 – 1989 obecność sowieckiej armii w życiu codziennym była czymś zupełnie normalnym.

“Granica. Na krawędzi Europy” – Kapka Kassabova
23 stycznia, Czarne, tłum. Maciej Kositorny

Kolejna książka z kultowej serii Sulina. Kassabova opisuje pogranicze turecko-bułgarsko-greckie, przy którym kotłują się różne grupy etniczne, mniejszości narodowe. Na dodatek nad pograniczem ciąży mroczna przeszłość. Szykuje się jedna z najciekawszych zapowiedzi początku roku.

“Lekki bagaż” – Anna Cieplak
28 stycznia, Znak

Najnowsza, czwarta już książka laureatki Nagrody im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada. Tym razem bohaterowie książki zderzają wizję o swoim życiu i karierze z rzeczywistością.

“10 zwykłych pytań do 100 niezwykłych ludzi” – Emi Jakk
29 stycznia, Wydawnictwo Fabryka Dygresji

Formą nawiązuje do czegoś, co w Polsce znane było jako “Pele-mele”. Emi Jakk zadała 10 pytań 100 wyjątkowym dla niej ludziom. Co z tego wyszło? Okaże się pod koniec stycznia.

“Zdrój” – Barbara Klicka
30 stycznia, W.A.B.

Poetka Barbara Klicka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, debiutuje jako powieściopisarka. “Zdrój” to opowieść o kobiecie, która trafia na turnus uzdrowiskowy do Ciechocinka. Na miejscu doświadcza czegoś, czego nigdy się nie spodziewała – rytuałów i tajemniczych zdarzeń. Powieść krótka, zaledwie 130-stronicowa, ale zapowiada się znakomicie.

“Sofia albo początek wszytkich historii” – Rafik Schami
30 stycznia, Noir sur Blanc, tłum. Elżbieta Zarych

Nowa książka Rafika Schamiego, syryjskiego pisarza, autora “Ciemnej strony miłości” i “Baśni z Maluli”. W “Sofii…” przedstawia czasy na chwilę przed wybuchem Arabskiej Wiosny. Zaczyna się od morderstwa w Damaszku, później Schami serwuje czytelnikom płomienne romanse, zdrady, obietnice i nadzieję. My mamy nadzieję na dobrą lekturę.

Luty:

“Birobidżan. Ziemia, na której mieliśmy być szczęśliwi” – Agata Maksimowska
6 lutego, Wydawnictwo Czarne

Agata Maksimowska podjęła się opisania miasteczka znajdującego się w azjatyckiej części Rosji, w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym. Miasteczko powstało w wyniku zasiedlenia na tamtejszych terenach ludności żydowskiej. Zesłanie Żydów na dalekie ziemie Związku Radzieckiego było jednym z elementów walki Józefa Stalina z szerzącym się ruchem syjonistycznym.

“Środki Transportu” – Magda Kicińska
13 lutego, Wydawnictwo Literackie

Reportażystka Magda Kicińska powraca. Autorka “Pani Stefy” tomikiem “Środki transportu” zadebiutuje jako poetka.

“Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie” – Jesmyn Ward
13 lutego, Wydawnictwo Poznańskie, tłum. Jędrzej Polak

Wreszcie w Polsce doczekaliśmy się tłumaczenia książki dwukrotnej laureatki National Book Award Jesmyn Ward. “Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie” to opowieść o nastoletnim Jojo, mieszkańcu Południa Stanów Zjednoczonych, który na podstawie własnych doświadczeń, rozmów, spotkań i niespodziewanych zdarzeń, znajdzie odpowiedź na to czym jest człowieczeństwo. Warte uwagi.

“Wnuki Jozuego” – Paweł Smoleński
13 lutego, Wydawnictwo Czarne

Znakomity reportażysta wraca z książką mocną i bardzo aktualną. We “Wnukach Jozuego” pisze o napięciu między Arabami a Żydami na Zachodnim Brzegu, o miejscu gdzie narasta nacjonalizm i ekstremizm religijny.

“W czepku urodzone” – Weronika Nawara
13 lutego, Otwarte

Weronika Nawara podjęła się opisania sytuacji polskich pielęgniarek. Autorka przeprowadziła dziesiątki rozmów z pracownikami szpitali i placówek medycznych. Czy książka okaże się laurką, opowieścią o miłości pielęgniarek do swojego zawodu, czy wniesie coś w dyskusje o ich nieciekawej sytuacji. Niestety opis z zapowiedzi skłania ku pierwszej opcji. Oby mylnie!

“Becoming. Moja historia” – Michelle Obama
13 lutego, Agora, tłum. praca zbiorowa

Aż dziw bierze, że Agora nie wydała tej książki przed świętami. Książka Michelle Obamy to jeden z największych bestsellerów w Stanach Zjednoczonych ostatnich lat. Z celebryckich książek, które powstają jak grzyby po deszczu, pozycja chyba wyjątkowo warta uwagi.

“Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego” – Caleb Wilde
13 lutego, Znak, tłum. Elżbieta Janota

Jak tytuł jasno wskazuje książka Caleba Wilde’a jest relacją z pracy w zakładzie pogrzebowym. Caleb bardzo chciał w życiu robić coś innego, ciężko jednak przerwać tradycję ciągnącą się od… ośmiu pokoleń. Mam nadzieję, że będzie z “lekką” dawką czarnego poczucia humoru.

“Diabeł Urubu” – Marlon James
27 lutego, Wydawnictwo Literackie, tłum. Robert Sudół

“Diabeł Urubu” to debiutancka powieść Marlona Jamesa, laureata Nagrody Bookera za “Krótką historię siedmiu zabójstw”. W książce porusza temat swojej ojczystej Jamajki połowy lat 50. Do Gibbeah przybywa tajemniczy Apostoł York, który zaczyna mamić mieszkańców tej niewielkiej wioski. Sprawy w swoje ręce musi wziąć lokalny pastor, który od wiernych woli alkoholowe libacje.

“Pierwsza osoba” – Richard Flanagan
27 lutego, Wydawnictwo Literackie, tłum. Maciej Świerkocki

Najnowsza książka laureata nagrody Bookera nieco różni się od poprzednich. Tym razem autor postawił na coś z pogranicza thrillera i powieści sensacyjnej. Do młodego pisarza dzwoni jeden z największych oszustów w historii. Zwraca się do niego z nietypową prośbą, szuka bowiem kogoś kto napisze jego autobiografię. Cel nie będzie prosty, bowiem pisarz dostanie na realizację zadania jedynie 6 tygodni. Czy to dobry zwrot w karierze Flanagana? Przeczytamy, ocenimy.

“Pianie kogutów, płacz psów” – Wojciech Tochman
27 lutego, Wydawnictwo Literackie

Najnowsza książka Wojciecha Tochmana przedstawia Kambodżę po Pol Pocie. W reportażu zestawia tragiczny los mieszkańców miejsca splamionego terrorem dyktatury oraz Khmerów, które jednocześnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na ziemi (świątynie Angkoru). Gdzie obok bogactwa, przepychu i milionów turystów panuje bieda, choroby i wszechobecny strach.

“Droga do niewolności” – Timothy Snyder
27 lutego, Znak, tłum. Bartłomiej Pietrzyk

Po “20 lekcjach z XX wieku” Timothy Snyder powraca z kolejną przestrogą. Tym razem w swojej książce porusza temat wolności, która wbrew pozorom nie jest nam dana na zawsze.

“Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc” – Maciej Brencz
27 lutego, Wydawnictwo Poznańskie

W ciągu ostatnich lat w Polsce mieliśmy wysyp książek o północy Europy, głównie Islandii, Norwegii i Grenlandii. Tym razem kolejna czeka nas kolejna premiera z wyspiarskiej północy – czas na Wyspy Owcze. Miejsce, o którym słyszy się głównie przy okazji wysokich porażek w piłce nożnej, wreszcie może stać się bardziej w Polsce znane.

“Posełki. Osiem pierwszych kobiet” – Olga Wiechnik
27 lutego, Wydawnictwo Poznańskie

Sto lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze oraz możliwość kandydowania do Sejmu Ustawodawczego. W pierwszych po rozbiorach, wolnych wyborach do parlamentu dostało się 442 mężczyzn i 8 kobiet. To im poświęcona jest książka Olgi Wiechnik. Możliwe, że “Posełki” to jedna z najważniejszych zapowiedzi zbliżającego się roku.

“Potop” – Salcia Hałas
27 lutego, W.A.B.

Najnowsza książka Salci Hałas będzie “napisanym prozą poematem o końcu świata”. Podobnie jak w “Pieczeni dla Amfy”, rzeczywistość łączy się tutaj z magią i na odwrót. “Potop” to historia trzech kobiet “które wiedzą więcej” i zapowiadają niechybną apokalipsę.

“Zimowy świat. Jak zwierzęta radzą sobie z zimnem” – Bernd Heinrich
27 lutego, Wydawnictwo Czarne, tłum. Michał Szczubiałka

Książka Heinricha znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Mistrz pisania o zwierzęcej naturze tym razem opisuje ich zachowanie w zimie.

“Dobrze nastrojone miasto” – Jonathan F.P. Rose
luty, Karakter, tłum. Dariusz Żukowski

Skoro Karakter to musi być coś o architekturze! Tym razem krakowskie wydawnictwo zapowiada książkę Jonathana F.P. Rose’a o tym jak stworzyć miasto szczęśliwe. Jak pisze na stronie wydawnictwa – “Dobrze nastrojone miasto” to “lektura obowiązkowa dla aktywistek i aktywistów ruchów miejskich, urbanistek, architektów, radnych, polityczek i polityków, dla świadomych mieszkanek i mieszkańców miast, a także dla tych, którzy chcieliby po prostu poznać wreszcie dobrego dewelopera”. Czekamy z niecierpliwością!

“Planetarium” tekst: Raman Prinja ilustracje: Chris Wormell 
luty, Dwie Siostry,

Po muzeum zwierząt, roślin i dinozaurów przyszedł czas na Muzeum Kosmosu. Kolejna wielkoformatowa perełka od wydawnictwa Dwie Siostry.

“Napitki & Literatura. Antologia opowiadań holenderskich i flamandzkich” – red. Bożena Czarnecka, Barbara Kalla
luty, Korporacja Ha!Art

Zbiór opowiadań wychodzi na przeciw stereotypom o kulturze niderlandzkiej. Teksty wybrane przez tłumaczki-ekspertki pochodzą z XX i XXI wieku i stanowią klasykę literatury regionu. Dodatkowo zostały okraszone komentarzem, dzięki czemu łatwiej polskiemu czytelnikowi zrozumieć niektóre konteksty w nich zawarte.

Marzec:

“Tajemnice Korei Północnej” – Daniel Tudor, James Pearson
13 marca, W.A.B.

Tudor i Pearson nie skupiają się na opisaniu reżimu panującego w Korei Północnej. Starają się pokazać ten kraj z zupełnie innej perspektywy. Przedstawiają zatem życie codzienne Koreańczyków, ich zwyczaje i tradycje. Warto dać tej książce szansę!

“Pusty las” – Monika Sznajderman
Marzec, Wydawnictwo Czarne

Póki co znamy jedynie tytuł i przybliżoną datę premiery książki właścicielki Wydawnictwa Czarne. “Pusty las” będzie pierwszą książką od wydanych w 2017 roku, znakomitych “Fałszerzy pieprzu”.

“Rozmemuary” – Wojciech Kuczok
13 marca, Wielka Litera

Najintymniejsze (podobno!) zapiski Wojciecha Kuczoka – jak wynika z zapowiedzi wydawnictwa będą to opisujące codzienność “obserwacje, refleksje, dygresje i konstatacje”. A w nich? Najprawdopodobniej coś o piłce, coś o speleologii, filmie, seksie i polskości. Czekamy!

“Serotonina” – Michel Houellebecq
15 maja, W.A.B.

4 stycznia we Francji ukaże się najnowsza książka Michela Houellebecqa pt. “Serotonina”. Jak wynika z opisu książki będziemy mieli do czynienia z motywami opisywanymi w poprzednich książkach francuza – trochę o miłości (nieszczęśliwej), trochę o zmierzchu świata jaki znamy w obecnej postaci, o depresji i sposobach radzenia sobie z nią.

Krótko o fabule (to co już wiemy): głównego bohatera książki, agronoma Florenta, zdradza jego dużo młodsza partnerka. Po odkryciu zdrady wyprowadza się, rzuca pracę i zaczyna mieszkać w hotelu. Jak wielu bohaterów Houllebecqa, Florent nie radzi sobie z życiem, żeby jakoś funkcjonować zażywa Captorix, który zwiększa w jego organizmie produkcję serotoniny. Florent zaczyna błąkać się po kraju, postanawia odszukać byłą żonę i staje się świadkiem czegoś co do bólu przypomina bunt “żółtych kamizelek”. To kolejny argument przemawiający za profetycznymi motywami w powieściach Francuza. Dziennikarze, którzy mieli okazję ją przeczytać nazywają “Serotoninę” najmroczniejszą książką Houellebecqa. Czekamy zatem na polskie tłumaczenie!

Nowa książka Justyny Kopińskiej
Maj, Świat Książki

Najnowsza książka Kopińskiej będzie nieco różnić się od poprzednich. Nie będzie to bowiem reportaż, a powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Jedną z najważniejszych kwestii poruszanych w powieści będzie temat zła panującego wśród ludzi posiadających wysoką pozycją społeczną. Więcej szczegółów wkrótce.

“Życiorysta 3” – Janusz Rudnicki
2019, Iskry

Kolejny, trzeci już tom, miniatur biograficznych Janusza Rudnickiego. Tym razem pod sztandarem wydawnictwa Iskry ukażą się teksty m.in. o Marii Dąbrowskiej, Gustawie Herlingu-Grudzińskim i Paderewskim. Można spodziewać się dużej dawki ironii, czarnego humoru i błyskotliwych anegdot. Jak to u Rudnickiego.

[Najciekawsze zapowiedzi będą uzupełniane na bieżąco!]

zebrał Kuba Krasny