19 września 2018

Najciekawsze zapowiedzi jesieni

Zbliża się najbardziej intensywny literacki czas roku – festiwale, Targi Książki w Krakowie, Conrad Festvial, ogłoszenie laureatów ważnych nagród (w tym roku wyjątkowo bez Nobla). No i oczywiście najbardziej syty okres premier książkowych. Oto kilka najgorętszych tytułów jesieni 2018.

Wrzesień

12 IX

Georgi Gospodinow
“Fizyka smutku”
Wydawnictwo Literackie

“Fizyka smutku” już się ukazała. Warto jednak zwrócić uwagę na tę powieść, ponieważ polecają ją Olgą Tokarczuk oraz Alek Nowak – twórcy opery “Ahat ili. Siostra bogów”. Jest to książka jednego z najważniejszych bułgarskich pisarzy współczesnych. Gospodinow wciąga czytelnika w labirynt wydarzeń, co chwilę narażając go na spotkanie z mitycznym Minotaurem. A wszystko polane sosem burzliwej XX-wiecznej historii Europy środkowej.

Gspodinov _ Fizyka smutku _ m

19 IX

Joanna Ostrowska
“Przemilczane”
Marginesy

Joanna Ostrowska wypełniła lukę w opowiadaniu o II wojnie światowej. Jej książka to hołd złożony kobietom, które zostały zmuszone do pracy w obozowych burdelach. Do tej pory ofiary przymusowej pracy seksualnej nie doczekały się swojej opowieści. “Przemilczane” to zbiór historii kobiet, które przez całe życie zmagały się z traumą. Po wojnie nikt nie zwracał na nie uwagi, nie wyciągnął pomocnej dłoni i nie zapewnił opieki, zarówno fizycznej jak i psychicznej.

0f55f82040af484445f0119bce74ef0a_full

Kristina Sabaliauskaitė
“Silva Rerum II”
Wydawnictwo Literackie

Głód, choroby, klęska nieurodzaju, ziemie litewskie splądrowane przez Szwedów. Tak mniej więcej zapowiada się drugi tom cyklu litewskiej pisarki Kristiny Sabaliauskaitė. “Silva Rerum II” to garść powieści przygodowej, garść powieści historycznej.

silva-rerum-tom-2-b-iext53055696

Katarzyna Surmiak-Domańska
“Kieślowski. Zbliżenie”
Agora

Jedną z najciekawszych zapowiedzi biograficznych tej jesieni jest książka “Kieślowski. Zbliżenie”, autorstwa Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Rzecz o jednym z najciekawszych i najbardziej docenionych polskich reżyserów filmowych to nie tylko opowieść o jego dorobku, ale przede wszystkim jego wrażliwości, przeciwnościach losu, które całe życie starał się pokonywać oraz ciągłej chęci sięgnięcia po więcej. Książka o twórcy “Trzech kolorów” i “Dekalogu” była bardzo potrzebna!

kieslowski-zblizenie

26 IX

Krzysztof Pleśniarowicz
“Kantor. Nigdy tu już nie powrócę”
Wielka Litera

Kolejna niezwykle interesująca biografia ukaże się pod szyldem Wydawnictwa Wielka Litera. Wybitny polski teatrolog i kulturoznawca Krzysztof Pleśniarowicz opisuje postać Tadeusza Kantora. Jest to biografia jednego z najważniejszych postaci polskiej sztuki awangardowej, twórcy teatru Cricot2, malarza, performera, reżysera i scenografa. Od kilku lat głośno mówi się także o ciągle odkładanej premierze filmu poświęconemu właśnie postaci Tadeusza Kantora.

T292174

Październik

2 X

Wojciech Engelking
“Człowiek znikąd”
Wydawnictwo Literackie

Ma zaledwie 26 lat, a w październiku ukaże się jego trzecia powieść. Wojciech Engelking przedstawia rasowy thriller – czasy PRL-U, Warszawa, Paryż, Londyn, Nowy Jork, człowiek, który chciał przechytrzyć cały świat. Pewnego dnia Daniel Rebstein odkrywa w pracowni zmarłego brata kilkadziesiąt tajemniczych obrazów, postanawia podszywać się pod ich autora. Pragnie sprzedawać je za dolary i żyć jak król. Poznaje między innymi Rolling Stonesów, Jerzego Kosińskiego i Konstantego Jeleńskiego.

Engelking_Czlowiek znikad_m

3 X

O psach / O kotach
Czarne

3 października ukażą się dwie książki, które wzajemnie ze sobą korespondują – dwa zbiory opowiadań poświęcone kotom i psom. A ich autorami są m.in. Andrzej Stasiuk, Wioletta Grzegorzewska, Weronika Murek, Stefan Chwin, Paweł Sołtys czy Krzysztof Varga. Ciekawy pomysł i pierwsza liga polskich pisarzy. Całość okraszona jest fantastycznymi ilustracjami Gosi Herby. Brzmi dobrze!

large_o_kotach

Anna Fryczkowska
“Równonoc”
Od deski do deski

Wydawnictwo Od Deski Do Deski kontynuuje serię “Na f/aktach” – bardzo udany eksperyment literacki, w którym znani pisarze podejmują się opisania i sfabularyzowania jednej, wybranej głośnej zbrodni. Tym razem Anna Fryczkowska podejmuje się opisania sprawy serii zaginięć – w latach 90-tych w województwie pomorskim w dziwnych okolicznościach znikali chłopcy. “Równonoc” to powieściowa interpretacja tamtych wydarzeń.

pobrane

9 X

Szczepan Twardoch
“Drach. Wersja śląska”
Wydawnictwo Literackie

No i dopiął swego! Szczepan Twardoch doczeka się śląskiego tłumaczenia swojej bestsellerowej powieści “Drach”. Za tłumaczenie odpowiedzialny będzie znany popularyzator Śląska i języka śląskiego Grzegorz Kulik. Co ciekawe książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Brawa za odwagę!

Twardoch_Drach_edycjo slonsko_m

10 X

Marcelina Szumer-Brysz
“Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji”
Czarne

“Wróżąc z fusów” to debiutancka książka Szumer-Brysz. Do tej pory reportażystka współpracowała z “Tygodnikiem Powszechnym”, “Gazetą Wyborczą” i “Przekrojem”. Ostatnie trzy lata spędziła w Turcji, dlatego w swoich tekstach pisze przede wszystkim o kraju Ataturka. Obecnie dzieli życie między Warszawę i Izmir. W swoim reportażu pisze o tureckim rozerwaniu – między Wschodem, a Zachodem, nowoczesnością, a tradycją, świeckością, a Islamem, Europą, a Azją.

large_wrozac_z_fusow

Haruki Murakami
“Śmierć komandora. Tom 1. Pojawia się idea”
Muza SA

Haruki Murakami powraca. Tym razem serwuje powieść bardzo mocną, ocenzurowaną w Hong-Kongu, dostępną tam tylko dla pełnoletnich czytelników. Jest to powieść składająca się dwóch tomów, w której przedstawia historię życiowego katharsis, zerwania z dotychczasową egzystencją i rozpoczęcia nowego etapu. Jak to zwykle bywa w jego książkach, nie raz czytelnik straci rachubę co jest jawą a co snem.

373627_smierc-komandora-1_570

17 X

Wiesław Myśliwski
“Ucho Igielne”
Znak

Jeden z najważniejszych żyjących polskich pisarzy, dwukrotny laureat nagrody Nike, po pięciu latach przerwy wraca z nową książką. “Ucho igielne” to jedna z najbardziej wyczekiwanych książek ostatnich lat. Ponownie u Myśliwskiego podejmowane są najważniejsze kwestie – miłość, ból, współczucie, samotność. Tym razem najbardziej wybija się jednak kwestia przemijania, zderzenia starości z młodością i ciągłości cyklu życia.

Ucho-igielne_500pcx

Opowiem Ci o zbrodni
Bonda, Fugiel-Kuźmińska, Kuźmiński, Guzowska, Chmielarz, Puzyńska, Brejdygant, Fajbusiewicz
Kompania Mediowa

Katarzyna Bonda, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Marta Guzowska, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Igor Brejdygant, Michał Fajbusiewicz w jednej książce? To nie żart. Każdy z pisarzy podejmuje się opisania jednej krwawej zbrodni. Na dodatek książce towarzyszyć będzie premiera telewizyjnego programu poświęconego polskiej literaturze kryminalnej. Co wyjdzie z takiego połączenia? Dowiemy się 17 października. Na pewno będzie krwawo i z dreszczykiem.

689617-352x500

22 X

Aleksandra Pezda
“Zdrowaś mario”
Dowody na Istnienie

Aleksandra Pezda w swoim pierwszym reportażu wydanym w wydawnictwie Mariusza Szczygła podejmuje trudny temat medycznej marihuany w Polsce. Teoretycznie jest ona legalna w naszym kraju od ponad roku, w praktyce ludzie potrzebujący jej w celach leczniczych muszą szukać nielegalnych źródeł. Pezda przedstawia trudności z jakimi borykają się nie tylko chorzy i pacjenci, ale również lekarze decydujący się na kurację z użyciem konopi indyjskiej.

i-zdrowas-mario-reportaze-o-medycznej-marihuanie-aleksandra-pezda-dostawa-gratis-szczegoly-zobacz-w-sklepie

25 X

Tomasz Różycki
Wiersze wybrane + CD
Wydawnictwo a5

25 października ukaże się autorski zbiór wierszy Tomasza Różyckiego, poety należącego do grona najciekawszych poetów swojego pokolenia. Do tomiku zostanie dołączona płyta CD, na której znajdują się nagrania kilku wierszy wybranych i przeczytanych przez samego poetę.

89d75aa85-wiersze-wybrane-cd

31 X

Jakub Małecki
“Nikt nie idzie”
SQN

Jakub Małecki przedstawia kolejną powieść. W swojej dziesiątej książce po raz kolejny serwuje opowieść z pogranicza horroru, thrillera i literatury pięknej. W “Nikt nie idzie” główna bohaterka powieści pewnego dnia dostrzega tajemniczego mężczyznę trzymającego kolorowe balony. Ten widok zapada jej w pamięci na długo, a kobieta nie będzie mogła otrząsnąć się z chęci poznania kim był. Odpowiedź na to, czy ich losy się przetną znajdziemy dopiero pod koniec października.

684429-352x500

31 X

Anna Bikont, Helena Łuczywo
“Jacek”
Czarne/Agora

Laureatka Nagrody Literackiej m. st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za znakomicie przyjętą biografię Ireny Sendlerowej przedstawia kolejną sylwetkę. Tym razem, wspólnie z Heleną Łuczywo, opisała postać Jacka Kuronia, człowieka niejednoznacznego, który w młodości budował socjalizm, a w dojrzałym życiu skutecznie z nim walczył. Opozycjonista, więzień polityczny, minister w post-komunistycznym rządzie, kawaler Orderu Orła Białego – niewątpliwie będzie o czym czytać.

T291033

Listopad

8 XI

Caspar Henderson
“Księga zwierząt niemalże niemożliwych”
Marginesy

Książka Caspara Hendersona przybliża czytelnikom zwierzęta, które żyją w bardzo trudnych warunkach, w miejscach niedostępnych dla ludzi, na dnie mórz, na szczytach gór, głęboko w ziemi, albo wewnątrz skał czy drzew. Wiele z nich przypomina swoim wyglądem kreatury z legend i baśni. A jednak, można je znaleźć na naszej planecie! Aksolotl, niesporczak, ksenofiofor, motyl morski, rekin chochlik – to tylko część z nich.

ksiega-zwierzat-niemalze-niemozliwych-w-iext53273208

 

Olga Drenda
“Pomysłowość. Wyroby wokół nas”
Karakter

Po doskonale odebranej “Duchologii polskiej” Olga Drenda wraca z kolejną książką. Tym razem poświęconą figurkom, ozdobom, posągom, instalacjom stworzonym z odpadów, opon, kapsli, butelek i innych wyrobów. W “Pomysłowości” znajdą się teksty poświęcone religijnej galanterii, dywagacjom na temat estetyki, kiczu i sentymentom.

large_DRENDA__Wyroby_-_ok_adka

28 XI

Joseph Conrad
“Opowiadania”
Czarne
Pod koniec listopada w pięknej szacie graficznej zostanie wydany zbiór opowiadań Josepha Conrada, polsko-brytyjskiego pisarza, który swoją twórczością inspirował wielu znakomitych autorów, zarówno literackich, jak i filmowych.

conradeee

autor zestawienia: Kuba Krasny

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także