Karta książki

Dygot

Dygot

wydawnictwo:
Sine Qua Non
ISBN:
978-83-7924-438-6
data premiery:
07/10/2015
data wydania:
2015/10/07
numer wydania:
1
liczba stron:
320
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
literatura obyczajowa

Czytaj fragment 1 - "Dygot"

Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji.
Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina Jana Łabendowicza, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca – chłopca o skórze białej jak śnieg. A wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury… Córeczkę Bronka Geldy ściga klątwa Cyganki. W wieku kilku lat dziewczynka zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu.

Na losy Geldów i Łabendowiczów wpływają nie tylko kolejne dziejowe zawirowania i przepowiednie, lecz przede wszystkim osobiste słabości i obsesje. Drogi obu rodzin przecinają się w zaskakujący i niespodziewany sposób. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia.

Jakub Małecki doskonale oddaje klimat przedwojennej polskiej wsi, trudy lat wojny, nieznośną szarość komunistycznej codzienności i słodko-gorzkie realia wolnej Polski. Brawurowo łączy realizm magiczny z groteską, a nostalgię za światem, który przeminął, przeplata z grozą istnienia w sposób godny mistrzów: Wiesława Myśliwskiego i Olgi Tokarczuk. Odważna i dojrzała książka jednego z najciekawszych młodych polskich autorów.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora