Karta książki

Żółte ptaki

Żółte ptaki

tytuł oryginalny:
The Yellow Birds
przekład:
Michał Strąkow
wydawnictwo:
Insignis
ISBN:
978-83-63944-12-4
data premiery:
2012/09/06
data wydania:
2013/09/25
numer wydania:
1
liczba stron:
288
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
literatura piękna

Czytaj fragment 1 - "Żółte ptaki"

„Wojna próbowała nas zabić wiosną”. Tak rozpoczyna się przejmująca historia przyjaźni i straty. Dwaj szeregowi — dwudziestojednoletni Bartle i osiemnastoletni Murph, koledzy ze szkolenia dla rekrutów w Stanach — zostali rzuceni w wir wojny, na którą żaden z nich nie był gotowy. Ich pluton walczy teraz w krwawych potyczkach o odbicie irackiego miasta Al Tafar. A Bartle obiecał, że sprowadzi Murpha żywego do domu.

W niekończącej się serii długich, mozolnych dni dwaj młodzi żołnierze robią wszystko, by wzajemnie chronić się przed czyhającymi wszędzie śmiertelnymi niebezpieczeństwami: irackimi bojownikami, ekstremalnym zmęczeniem i wyczerpującym napięciem psychicznym. Kiedy rzeczywistość zaczyna zmieniać się w mglisty koszmar, Murph stopniowo traci kontakt z otaczającym go światem, a Bartle podejmuje działania, o które nigdy by siebie nie podejrzewał.

Żółte ptaki to niezwykle oryginalna, głęboka i emocjonalna powieść, która ukazuje dewastujący wpływ wojny toczonej za granicami kraju — nie tylko na żołnierzy, ale także na ich pozostające w ojczyźnie rodziny. Zdaniem wielu krytyków debiut Kevina Powersa to arcydzieło literatury wojennej.

Najlepszy Debiut 2012 według „Guardiana”. Nagroda Fundacji Hemingwaya i PEN Clubu.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora