Pisarz x.pl

18 kwietnia 2017

Wieje Szarkijja

Chociaż walczyli o niepodległość w 1948 roku, brali udział w wojnie Yom Kippur, od pokoleń mieszkali na terenie Izraela, nadal nie są jego pełnoprawnymi obywatelami. Mimo, że wierzą w Allaha, wypełniają 5 filarów islamu, są pogardzani przez Arabów i zapomnieni przez Palestyńczyków. „Obcy” na własnej ziemi. Beduini z pustyni Negew.

13 grudnia 2014

Xięgarnia odcinek 98. Jurij Andruchowycz

Gościem 98. wydania Xięgarni był wybitny ukraiński prozaik Jurij Andruchowycz. „Głównym osiągnięciem rewolucji na Ukrainie jest to, że tylu ludzi chce uczestniczyć w życiu społecznym kraju. Widzę jak ludzie reagują na kolejne problemy, tragedie. Zrobiła się moda na to, żeby dawać, a nie brać” – stwierdził autor „Dwunastu kręgów”. „Nie da...

3 grudnia 2014

Zaczytanie na dużym ekranie

Jurij Andruchowycz, Paweł Smoleński i reżyser Serge Masloboishchykov będą gośćmi cyklu "Zaczytani w kinie". Okazją do spotkania w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu będzie premiera książki Pawła Smoleńskiego "Szcze ne wmerła i nie umrze. Rozmowa z Jurijem Andruchowyczem".

20 marca 2014

Życie w węźle gordyjskim

Paweł Smoleński odwiedza Izrael, Palestynę i Terytoria Zależne, by w „Oczach zasypanych piaskiem” kolejny raz pokazać, że tuż za granicami Europy znajduje się miejsce, gdzie wojna i śmierć wciąż są na porządku dziennym.