27 listopada 2012

ABC Ameryki

„Wałkowanie Ameryki” to książka wyrastająca z ciekawości i fascynacji Stanami Zjednoczonymi, stąd mało w niej krytycznych uwag, a więcej podziwu dla Ameryki i jej mieszkańców. To swoiste kompendium wiedzy o USA – pełne danych statystycznych, faktów historycznych i przydatnych informacji dla tych, którzy chcieliby kiedyś odwiedzić opisywane przez autora miejsca.

 

Marek Wałkuski (dziennikarz radiowej Trójki oraz wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie) napisał książkę, która w założeniu miała przełamywać stereotypy na temat Amerykanów i rzucić nowe światło na motywy ich postępowania, zwyczaje, kulturę itp. Autor opisuje zatem życie typowego mieszkańca Stanów Zjednoczonych, jego luźne podejście do stroju, łatwość nawiązywania kontaktów, silną potrzebę bycia samodzielnym i nacisk, jaki kładzie na indywidualizm oraz wolność. Ukazuje, z czego wynika przekonanie o powszechnym prawie do posiadania broni, analizuje teksty piosenek country oraz miłość Amerykanów do samochodów i dróg (sam wyraźnie nimi zafascynowany). Sporo miejsca poświęca także życiu religijnemu, językowi czy problemom na tle rasowym. Nie jestem jednak pewna, czy udało mu się w pełni osiągnąć zamierzony cel.

 

W „Wałkowaniu Ameryki” brakuje trochę osobistego spojrzenia na kraj, próby wejścia w opisywaną przestrzeń. Wydaje się, jakby autor obserwował Amerykę zza szyby lub spoza – mimo wszystko – różowych okularów. Niby pojawiają się anegdotki „z życia wzięte”, ale stanowią one jedynie wstęp do suchych informacji statystycznych, historycznych itp. W ten sposób czytelnik otrzymuje coś na kształt „morfologii narodu”, gdzie ukazane zostały wszystkie najważniejsze elementy składające się na Amerykę i jej mieszkańców. Być może takie po prostu było założenie Wałkuskiego.

 

Pomijając jednak wady książki, które z pewnością nie każdemu będą one przeszkadzać, trzeba przyznać, że czyta się ją wspaniale. Dobrze napisana, bogata w ciekawostki pozwala miło spędzić dwa-trzy wieczory i z pewnością jest lekturą godną polecenia. Dzięki pracy Wałkuskiego czytelnik może poczuć ducha Stanów Zjednoczonych. Jego książka jest nim bowiem przesiąknięta od pierwszej do ostatniej strony.

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tej recenzji oglądali także