14 marca 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 112. Marek Bieńczyk

Uwielbia francuską kulturę, wino, książki i prawdopodobnie długo by można jeszcze wymieniać… Gościem 112. odcinka Xięgarni był Marek Bieńczyk – pisarz, eseista i tłumacz, enolog, autor opublikowanego właśnie zbioru esejów “Jabłko Olgi, stopy Dawida”.

Pisarz przybliżał tematykę swoich opowiadań: “W książce poruszam dwa podstawowe tematy – dwa uczucia, których wszyscy doświadczamy. Piszę o zachwycie nad kobiecymi twarzami, które oglądałem na zdjęciach, nad Proustem, nad rysunkami Sempégo, lekturami z dzieciństwa, wracam do słów, które kiedyś lubiłem, a teraz zaczynają znikać. Z drugiej strony jest też mowa o poczuciu zagrożenia, strachu, lęku i potrzebie ucieczki. Nazwałbym ją stroną Dawida. Ta jasna strona, pełna zachwytu należy do Olgi”.

Proust – symbol wielkiej literatury nieczytanej 

Marek Bieńczyk tłumaczył również swoją fascynację Proustem: “Interesują mnie drobiazgi, które przenoszę od Prousta do życia codziennego. Proust jest rodzajem trampoliny, był wariatem interpretacji, w szaleńczy sposób interpretował drobiazgi. Właśnie dlatego go przywołuję, np. szczęśliwy obraz promieni słonecznych oświetlających ściany. To był pierwszy obraz mojego życia”.

Zapachy i obrazy Francji

“To się zaczęło od proszku “Ixi”. Ojciec przywoził go z Paryża kiedy miałem 6 lat. Pamiętam proszek do prania, którego w Polsce nie było, który miał niesamowity, egzotyczny zapach i zdjęcia półnagich tancerek z kabaretu “Lido” – mówił Bieńczyk.

Twórczy ład i nieład 

“Uważam się za pisarza sentymentalnego, nie intelektualnego. Szukam najprostszych uczuć i opowiadam o nich w sposób maksymalny. Kiedy grywałem w piłkę to wszyscy wiedzieli, że ten histeryk słabo gra, ale będzie gryzł ziemię. W takich codziennych życiowych sprawach nie ma mowy o żadnej analityczności” – dodał eseista.

Nowości i felietony

Michał Komar zastanawiał się czy jedwabne stroje są dla każdego. Natomiast Michał Rusinek wcielając się w rolę wilka opowiada o baśniach bez cenzury. Krytyk teatralny i kulinarny, Maciej Nowak polecał zbiór reportaży Urszuli Glensk. Agata Passent i Filip Łobodziński rekomendowali poetyckie tytuły i przedstawili wydawnicze nowości. Zapraszamy również do obejrzenia wyjątkowego, okolicznościowego wywiadu z prof. Władysławem Bartoszewskim.

TUTAJ można obejrzeć dalszy ciąg rozmowy z Markiem Bieńczykiem.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.